Milli kimlik inşası noktasında Ali Ekrem Bolayır'ın şiirleri
Ali Ekrem Bolayir poems from the point of national conscience
  1. Tez No: 539440
  2. Yazar: MERVE BİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 628
Özet
Millî kimlik ve millet, birbirleriyle alakalı etnik, kültürel, teritoryal, ekonomik ve yasal-siyasî pek çok unsurdan oluşan karmaşık yapılardır. Tarihî bir toprak/ülke ya da yurt, ortak mitler ve tarihî bellek, ortak bir kitlesel kamu kültürü, topluluğun bütün fertleri için geçerli ortak yasal hak ve görevler, topluluk fertlerinin ülke üzerinde serbest hareket imkânına sahip oldukları ortak bir ekonomi gibi unsurlar bir araya gelerek millî kültürü oluşturur. Ali Ekrem Bolayır, özellikle yalın bir dille yazdığı şiirlerinde millî kimlik inşası noktasına değinecek örnekler vermiştir. Bu çalışma, Ali Ekrem Bolayır'ın“Ordunun Defteri”,“Vicdan Alevleri”,“Zilâl-i İlhâm”,“Ana Vatan”,“Kaside-i Askeriyye”,“Lisân-ı Osmâni”adlı şiir kitaplarının Osmanlı Türkçesinden yeni yazıya çevrilmesi ve eserde yer alan şiirlerin millî kimlik inşası bakımından temalandırılmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
National conscience and nation are involved entities composed of many relevant ethnical, cultural, territorial, economical, and legal-political elements. Factors such as a historical land/country, or a homeland, a common community culture, rights and liabilities of every individual in a society, a common economic environment in which the individuals act independantly come together and form the national culture. Ali Ekrem Bolayır gave examples concerning national identity formation, especially in poems written in a plain language. This study consists of translations - from Ottoman Turkish into Modern Turkish - of Ali Ekrem Bolayır's poetry books named“Ordunun Defteri”,“Vicdan Alevleri”,“Zilâl-i İlhâm”,“Ana Vatan”,“Kaside-i Askeriyye”,“Lisân-ı Osmâni”; and the thematisation of the poems in the mentioned books with regards to national identity.