Material analysis of hurman castle and recommendations for renovation
Hurman Kalesi malzeme analizi ve yenileme için öneriler
  1. Tez No: 539452
  2. Yazar: GÖKHAN GÜMÜŞBURUN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesi, Dağlıca Kasabası kırsal alanında yer alan, Hurman Kalesi'nin malzeme çeşitliliği ve yapım tekniği bu inceleme raporunda ele alınmıştır. Bu rapor kapsamında kalenin yerinde inceleme, sistematik fotoğraflama belgeleri ve rölöve çizimlerine bağlı olarak ayrıntılı malzeme değerlendirmesi yapılmaktadır. Malzeme analizleri detaylı olarak yapılmış ve yenileme yapılacak alanlar için bu değerlendirme sonuçları, malzeme kararların verilmesi sonucunda yapılması mümkün olabilecek yenileme çözümlerinin uygulamaya yönelik, sistemli tanımları verilmektedir. Raporda, kalenin yapımında kullanılan malzeme ve harç çeşitliliği, kullanılan malzemelerin yapısal, kimyasal, biyolojik ve fiziksel özellikleri ele alınmış olup, yeni harç önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The material diversity and construction technique of Hurman Fortress, located in the rural area of Dağlıca Town in Afşin District of Kahramanmaraş Province, has been discussed in this report. In this report, detailed material evaluation is made depending on the site's on-site inspection, systematic photographing documents and building drawings. For the areas where material analyzes are carried out in detail and to be renewed, these evaluation results are given systematically definitions of renewal solutions that may be made as a result of material decisions. In the report, the material and mortar variety used in the construction of the fortress, the structural, chemical, biological and physical properties of the materials used were discussed and new mortar recommendations were made.