Kesir dereceli PI kontrolör içeren zaman gecikmeli jeneratör uyarma kontrol sisteminin kararlılık analizi
Stability analysis of a time delayed generator excitation control system with fractional order PI controller
- Tez No: 539457
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, kesir dereceli PI denetleyici içeren zaman gecikmeli jeneratör uyarma kontrol sisteminin zaman gecikmesine bağlı kararlılığını incelemektedir. Zaman gecikmeleri, ölçüm cihazlarının, veri aktarımı için iletişim bağlantılarının ve kontrol işlem süresinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Meydana gelen zaman gecikmesi değerlerini hesaplamak için kesir dereceli PI denetleyicinin farklı parametre değerleri için karakteristik denklemin sanal eksen üzerindeki köklerini hesaplayan analitik bir yöntem önerilmiştir. Zaman gecikmesi belirli kritik değerleri aştığında uyarma kontrol sisteminin kararsız hale geldiği ve kararlılık için maksimum zaman gecikmesinin hesaplanması gereklidir. Son olarak, kesir dereceli PI denetleyici içeren zaman gecikmeli jeneratör uyarma kontrol sisteminin teorik maksimum zaman gecikme değerleri, Matlab/Simulink ortamında yapılan benzetim çalışmaları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study investigates delay dependent stability analysis of a time delayed generator excitation control system with fractional order PI controller. The usage of communication networks and measurement devices cause inevitable time delays. In order to calculate the time delay values, an analytical method determined root crossing the imaginary axis of a characteristic equation is proposed for a large set of fractional order PI controller. The excitation control system becomes unstable when the time delay exceeds certain critical values and thereby it needs to compute delay margins for stability of the excitation control system Finally, the theoretical maximum time delay margin results are verified in run in Matlab/Simulink with fractional order PI controller.