Elektrikli araçlar ve kesir dereceli denetleyici içeren bir bölgeli yük-frekans kontrol sisteminin zaman gecikmesine bağlı kararlılık analizi
Delay-dependent stability analysis of a single-area load frequency control system with electric vehicles and fractional-order controller
  1. Tez No: 701869
  2. Yazar: BUKUNMI MICHAEL OLOWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, MATLAB/Simulink ortamında zaman alanı simülasyonları kullanılarak kesirli sıra oransal integral (FOPI) ve elektrikli araçlara sahip bir bölgeli yük frekansı kontrol sisteminin gecikmeye bağlı kararlılık analizini araştırmakta, çok çeşitli PI kontrolör kazanımları, integral kontrolör sırası ve konvansiyonel enerji santrali ile elektrikli araçlar EV'leri arasındaki güç paylaşımı faktörleri için kararlılık gecikme payları belirlenmiştir. Kontrol sistemlerindeki iletişim sistemi ağları, dinamik bir sistemin doğal bir parçası olan zaman gecikmeine neden olur. Sonuçlar, kararlılık gecikme marjını artırmak için integral denetleyicinin kesirli sırasının birden düşük olması gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, EV'lerin frekans düzenlemesine katılım faktörü üzerinden artmasıyla kararlılık gecikme paylarının arttığı ve böylece EV'lerin YFK sistemine entegrasyonunun kararlılığı artırdığı gözlenmektedir. Hem EV'lerin hem de FOPI denetleyicisinin, YFK sisteminin dinamik performansını iletişim zamanı gecikmeleriyle artıracak önemli araçlar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the delay-dependent stability analysis of a single area load frequency control system with fractional order proportional-integral (FOPI) and electric vehicles using time-domain simulations in the MATLAB/Simulink environment, stability delay margins are determined for a wide range of PI controller gains, the order of integral controller and the power-sharing factors between the conventional power plant and electric vehicles EVs. Communication system networks in control systems cause time delays which are an inherent part of a dynamic system. Results reveal the fact that the fractional order of the integral controller should be lower than one to increase stability delay margin. Additionally, it is observed that stability delay margins increase as the participation of EVs into the frequency regulation increases via the participation factor, and thus, the integration of EVs into the LFC system improves stability. It is concluded that both EVs and FOPI controller are important tools that will improve the dynamic performance of the LFC system with communication time delays