Devlet, güvenlik ve kolluk ilişkisi bağlamında jandarma personel yönetimi
Gendarmerie personnel administration in the context of state, security and law enforcement relations
- Tez No: 539526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Güvenlik toplumsal örgütlenmenin her aşamasında dikkate alınması gereken temel olgulardan biridir. İster fiziksel tehlikelerden korunma gereksinimi olarak isterse bir yönetim tekniği olarak kullanılsın, güvenlik bireysel ve toplumsal yaşam için güçlü bir altyapıya sahiptir. Güvenliğin sağlanması başlangıçta insanın kendini koruma çabası olarak görülürken; toplumsal oluşumlarla beraber askeri bir yeteneğe dönüşmüştür. Modernleşme süreçleriyle birlikte ise güvenliğin ülke içinde ve ülke dışına bakan yönleri ayrışmıştır.“Savunma”olarak da tanımlanan“dış güvenlik”askeri bir hizmet alanı olarak tanımlanırken,“kolluk”olarak adlandırılan“iç güvenlik”ise sivil bir hizmet alanı olarak sınıflandırılmıştır. Ancak bu sınıflandırma kolluk yapıları açısından pek geçerli olmamış ve bu birimler toplumun özelliklerine bağlı olarak değişen anlayışlara sahip askeri ve sivil kolluk yapıları şeklinde oluşturulmuştur. Uluslararası toplumda soğuk savaş sonrası değişen güvenlik yaklaşımı iç güvenlik anlayışını ve bu kapsamdaki yapıları önemli ölçüde etkilemektedir. Gelinen noktada ulusal ve uluslararası boyutlarda yaşanan birçok güvenlik sorunu iç güvenlik açısından klasik kolluk temelli güvenlik anlayışından uzaklaşarak birçok paydaş içine alan bir yapıya gereksinim göstermektedir. Bu ise kolluk modellerinin aralarındaki keskinliğin kırılmasına ve bir bakıma birbirlerine yakınlaşmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada güvenlik alanının dönüşümüne kolluk penceresinden bakılarak, öncelikle mevcut durum irdelenmekte, kamu düzeni ve güvenliğinin çoğunlukla ülke sınırları dışından şekillendiği yeni durumda, askeri nitelikli bir kolluk olan jandarmanın bu niteliği sorgulanarak personel yönetimi özelinde günümüz ve gelecekteki yapısı hakkında değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Security is one of the basic facts that must be taken into account at every stage of social life. Whether as a need for protection from physical hazards or as a management technique, security has a strong infrastructure for individual and social living. Providing security had been seen initially as an attempt to protect itself, while it has turned into a military ability as a vital state servive along with social structures. Along with the modernization processes, the internal and national aspects of security of country have been distinguished. The term“national security”, also called“defense”, has been defined as a military service area, while“internal security”, called“law enforcement”, has been classified as a civilian service area. However, this classification has not been valid in terms of law enforcement structures; these units have formed in the form of military or civilian law enforcement structures with varying understandings depending on the characteristics of the society. The changes of security approach after the Cold War have significant impacts on the concept of internal security and the structures in this context. At this point, many security problems at national and international levels move away from the classical law-based security concept and turn into a multi-stakeholder structure. In this case, the sharpness between the law enforcement models are diminished and they make them closer to each other in terms of quality. In this study, first of all, the current situation about security approach transformatiıon is presented through at the terms of law enforcement. Afterwards, in the new approach where internal security is mostly shaped outside the borders of the country, Gendarmerie, as a law enforcement agency with military qualifications, is analayzed about the present and future structure in terms of personnel management.