Strategic analysis of Maret
Maret A.Ş.'nin stratejik analizi
- Tez No: 53953
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
oz Bu tezin amacı Türk Et Sanayiinin bugünkü durumuna gelene kadar geçirdiği dönemlerin incelenerek, piyasaya hizmet eden kuruluşların market oranlarına göre yapısal ve işlemsel özelliklerinin değerlendirilmesidir. Marmara Et ve Besicilik Sanayii'nin et piyasasındaki yeri, rekabet etmekte olduğu büyük ve küçük rakiperine göre üstünlükleri ve zaafları incelendi. Maret'in et piyasasındaki yeri göz önünde tutularak hitap ettiği piyasanın tercih nedenleri tesbit edilmeğe çalışıldı. Maret'in bugünkü durumunu koruyabilmesi ve değişen piyasa koşullarına ve artan rekabete karşı koyabilmesi ve gerek et piyasasında gerek ise diğer gıda sektörlerine yönelerek gelişmesi için gerekli olan stratejiler ve bu stratejilerin uygulanabilmesi için yapılması gerekli görülen yatırımlar tesbit edilmeğe çalışıldı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The authors studied the meat packing industry in Turkey. The major and minor processors are analyzed. Market position of Marmara Et ve Besicilik Sanayii (Maret) has been examined. Weakness and strength analysis has been conducted to Maret as well as to other competitors. Major market segments and core competencies of Maret has been identified. Marketing strategy of Maret has been developed by assessing, possible future changes in the environment, possible future investments in order to reach the target, and the investments required to successfully implement the strategy has been identifed. m