Multipl myelom kemik lezyonları ve diğer osteolitik kemik metastazlarının bilgisayarlı tomografi bulgularının karşılaştırılması
Comparision of CTfindings of multiple myeloma bone lesions and other osteolytic metastatatic bone lesions
- Tez No: 539531
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Multipl myelom, kemik iliğinde anormal plazma hücre proliferasyonu ile karakterize malign bir hastalıktır. Osteolitik metastazlar, multipl myelom gibi kemiğin en sık malign tümörlerinden biridir. Metastaz ve multipl myelom, iki farklı klinik durum olup, hastaların uygun klinik değerlendirilmesi ve erken tedavi alabilmeleri için bu iki klinik sürecin ayrımı önemlidir. Çalışmamızda, multipl myelom ve osteolitik kemik metastazlarını BT bulguları ile ayrımı amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Temmuz 2007- Kasım 2018 tarihleri arasında, multipl myelom ve osteolitik metastaz tanılı hastalara ait BT görüntüleri, önceden belirlenen bağımsız değişkenlere göre iki gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmada, lezyon içerisinde kemik dansitesinde yüksek dansiteli alan varlığının metastaz hastalarında myelom hastalarına göre daha sık olarak izlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma is malign disease characterized by abnormal proliferation of plasma cells in the bone marrow. Osteolytic metastases are one of the most common malign tumors of bones like multiple myeloma. It is important to differantiate between this two clinical conditions because their treatment and clinical assessment are different from each other. We aimed in this study to distunguish lytic lesions of multiple myeloma from metastases using CT findings. In our study, CT imaging findings that belong to patients diagnosed multiple myeloma or lytic metastasis in between July 2007 and November 2018 were evaluated by two different observer according to independent variables previously defined.