Ciddi aort darlığı nedeni ile transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastaların risk sınıflandırmasında ATRIA skorunun kullanılması
Using ATRIA score in patients with transcatheter aortic valve implantation due to severe aortic stenosis for risk stratification
- Tez No: 539530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ciddi Aort Darlığı Nedeni ile Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu Yapılan Hastaların Risk Sınıflandırmasında ATRIA Skorunun Kullanılması, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yıldırım BeyazıtÜniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi. Ankara, 2019 Giriş ve Amaç: Ortalama yaşam süresinin artması ve işlem endikasyonunun genişlemesi sonucu Transkatater aort kapak implantasyonu (TAVİ) sıklığı giderek artmaktadır. Bununla birlikte güncel kılavuzlarda ve çalışmalarda hangi hastanın cerrahi aort kapak replasmanına (SAVR) hangi hastanın TAVİ'ye uygun olduğunu belirleyen altın standart bir risk skorlaması bulunmamaktadır. Güncel yaklaşımda çeşitli risk skorları beraber kullanılmaktadır.Ancak TAVİ yaşam beklentisi bir yıldan uzun ve prosedür sonucunda yaşam kalitesinde düzelme umulan hastalara uygulandığından optimal adayları belirlemede işlem öncesi risk sınıflaması yapılması büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı; TAVİ planlanan hastalarda mevcut risk skorlarının yetersizliğinden ötürü daha güçlü bir risk değerlendirilmesi yapabilmek için basit, ucuz ve uygulanabilir olan ATRIA skorunun kullanılabilirliğini göstermektir Materyal ve Metod: Çalışmamıza merkezimizde Temmuz 2011-Eylül 2018 tarihleri arasında semptomatik ciddi AD tanısı alan, komorbid nedenlerden dolayı kalp takımı tarafından SAVR için orta riskli, yüksek riskli veya inoperabl kabul edilen ve TAVİ prosedürü uygulanan 303 hasta retrospektif olarak alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, laboratuvar sonuçları ve diğer klinik bilgilerine arşiv dosyalarından ulaşıldı. EUROSCORE, STS, ATRIA, HASBLED VE CHA₂DS₂-VASc skorları web tabanlı sistemden hesaplandı. Bulgular: ATRIA skoru 0-6 olanlar düşük-orta risk grubuna,7 ve üzerinde olanlar yüksek risk grubuna alındı.Düşük-orta risk grubunda n=92(%30.4), yüksek risk grubundaysa n=211(%69.6) hasta bulunmaktaydı.Düşük-orta risk grubundaki hastaların yaş ortalaması 70.11 ± 7.32 yıl iken yüksek risk grubunda ise 80.53 ± 6.05 yıldı. Çalışma popülasyonun risk skorları incelendiğinde EuroSCORE Ⅰ vii ortalaması 13.69 ± 4.84, EuroSCORE Ⅱ ortalaması 9.02 ± 5.82,STS ortalaması 6.19 ± 3.60, CHA₂DS₂-VASc ortalaması 4.15 ± 1.33, HASBLED ortalaması 2.25 ± 0.65 ve ATRIA ortalaması 7.25 ± 2.17 idi. Uyumluluk analizinde kappa katsayıları EuroSCORE Ⅰ , EuroSCORE Ⅱ ve STS için sırasıyla 0.26,0.28 ve 0.30 bulundu.
Özet (Çeviri)
Using ATRIA Score in Patients with Transcatheter Aortic Valve Implantation due to Severe Aortic Stenosis for Risk Stratification Ankara Yıldırım Beyazıt University Department of Cardiology, Ataturk Education and Research Hospital, Cardiology Thesis. Ankara, 2019 Background and Aim: The frequency of transcatheter aortic valve implantation (TAVI) is increasing as a result of increased mean life expectancy and the expansion of the indication of the procedure. However, in current guidelines and studies, there is no gold standard risk scoring that determines which patient eligible for surgical aortic valve replacement (SAVR) or eligible for TAVI. Currently various risk scores are used together. Because TAVI is applied to patients whose life expectancy is more than a year and who are expected to improve their quality of life after the procedure, risk classification is very important in determining optimal candidates. The aim of this study is; to demonstrate the availability of a simple, inexpensive and feasible ATRIA score in order to perform a stronger risk assessment due to the inadequacy of current risk scores in patients who are planned undergo TAVI. Materials And Methods: In this study, 303 patients who were diagnosed as symptomatic severe AD between July 2011 and September 2018 and who were accepted as moderate and high risk or inoperable for the SAVR by the heart team due to comorbid reasons and who underwent TAVI procedure were taken retrospectively. The demographic data, laboratory results and other clinical information of the patients included in the study were obtained from the archive files. EUROSCORE, STS, ATRIA, HASBLED AND CHA₂DS CH-VASc scores were calculated from web based system. Results: The patients with ATRIA score 0-6 were assigned to the low-intermediate risk group and those over 7 were included in the high-risk group. There were n=92 (30.4%) patients in the low-intermediate risk group and n=211 (69.6%) patients in the high-risk group. The mean age of the patients in the low-intermediate ix risk group was 70.11 ± 7.32 years, while in the high-risk group it was 80.53 ± 6.05 years. When the risk scores of the study population were examined, the mean of EuroSCORE Ⅰ was 13.69 ± 4.84, the mean of EuroSCORE Ⅱ was 9.02 ± 5.82, the mean of STS was 6.19 ± 3.60, the mean of CHA₂DS₂-VASc was 4.15 ± 1.33, the mean of HASBLED was 2.25 ± 0.65 and the mean of ATRIA was 7.25 ± 2.17. In the compatibility analysis, the kappa coefficients were found to be 0.26.0.28 and 0.30 for EuroSCORE Ⅰ, EuroSCORE Ⅱ and STS, respectively.