Multipl miyelom tanısında F-18 fDG pet/bt'nin değeri
Value of f-18 FDGpet/CT in diagnosis of multiple myeloma
  1. Tez No: 448994
  2. Yazar: UFUK TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURATHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Multipl miyelom kemik iliğinde klonal plazma hücrelerinin kontrolsüz proliferasyonu ile seyreden hematolojik bir malignitedir. Tüm malignitelerin %1,3'ünü ve tüm hematolojik malignitelerin %15'ini oluşturur. Litik kemik lezyonları, kemik iliği infiltrasyonu, anemi, hiperkalsemi ve böbrek yetmezliği ile karakterizedir. Günümüzde onkolojide en sık kullanılan moleküler görüntüleme yöntemlerinden birisi FDG PET/BT tüm vücut görüntülemedir. Çalışmamızın amacı FDG PET/BT görüntülemenin Multipl Miyelom tanısındaki değerini araştırmaktı. Gereç ve yöntemler: Çalışma grubunda MM veya monoklonal gammopati ile ilişkili hastalığı bulunan ve PET/BT uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışma grubu kemik iliği biyopsisi, biyokimyasal testler ve kemik survey ve/veya MRG incelemesi olan 40 kadın (ortanca yaş 68, 49-91) ve 48 erkek (ortanca yaş 66, 46-89) hastayı içermektedir. Hastalar revize İMWG tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Klinik bilgi olmaksızın görsel ve kantitatif olarak yapılan FDG PET/BT değerlendirmesinde ''PET İçin İtalyan Miyelom Kriterleri" (IMPeTUs) kullanıldı. Bulgular: Hastaların 14'ü MGUS, 9'u SMM ve 65'i MM tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Multiple myeloma is a hematological malignancy which is proceeding with the uncontrolled proliferation of plasma cells in bone marrow. Multiple myeloma accounts for approximately 1,3% of all neoplasms and 15% of hematological malignancies. It is characterized by osteolytic bone destruction, plasma cell infiltration of bone marrow, hypercalcemia, anemia and chronic renal insufficiency. Currently, one of the methods most frequently used is wholebody F-18 FDG PET/CT scan in oncology. We aimed to evaluate the value of FDG PET/CT in the diagnostic approach of multiple myeloma in our study. Material and methods: Patients who have multipl myeloma or related monoclonal gammopathy and F-18 FDG PET/CT scan were investigated retrospectively. Finally, 40 female (median 68, 49-91) and 48 male (median 66,46-89) patients who had bone marrow biopsy, biochemical tests and bone survey and/or MR imagings were included in the study group. Patients were evaluated according to revised IMWG diagnostic criteria. Italian Myeloma Criteria for PET (IMPeTUs) used for visual and quantitative F-18 FDG PET/CT assesment without clinical information. Results: Patients were diagnosed with MGUS (n=14), SMM (n=9) and MM (n=65).