Hücresel hafif betonun fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of cellular lightweight concrete
- Tez No: 539559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, özellikle ısı yalıtımı ve birim ağırlığı bakımından normal betona nazaran oldukça büyük avantajlara sahip olan hücresel hafif betonun kullanım alanı gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu malzemelerin tercih sebepleri hafifliği ve düşük ısı iletim katsayısına sahip olmasının yanında, malzemenin doğal ve yerel bir malzeme olmasıdır. Tez kapsamında çimento bağlayıcılı inorganik yalıtım malzemesi olan hücresel hafif betonun birim ağırlığının en düşük seviyelere indirilip en yüksek yalıtım özelliği kazandırılabilmesi için birçok deney yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda en uygun numuneler elde edilmiştir. Kuru birim yoğunluğu 139 kg/m3 ile en düşük birim hacim ağırlığa sahip olduğu ve bu numunenin ısı iletkenlik değerinin 0.0398 mW/mK ile en düşük ısı iletkenlik değerine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu numunelerin basınç ve çekme mukavemetleri yapılan mekanik deneyler ile elde edilmiştir. Basınç mukavemetleri min. 0.25 MPa iken max. 4.66 MPa olarak elde edilmiştir. Çekme dayanımı ise max. 0.921 MPa olduğu görülmüştür. Numunelerin ultrasonik ses deneyleri yapılmış olup genel anlamda numune yoğunlukları düşük olan numunelerin hız iletimlerinin düşük olduğu görülmüştür. Ultrasonik hızlarının min. 550 m/s iken max. 2604 m/s olduğu görülmüştür. Numunelerin su emme testleri yapılmış olup numunelerin su emme oranların çok yüksek olduğu ve bazı numunelerde %200 varan su emme oranları görülmüştür. Su emme yüzdesinin min. %37.19, max. %199.20 olduğu görülmüştür. Su emme oranları düşük olan numunelerin genel anlamda donma-çözülme testinde daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in terms of thermal insulation and unit weight, the usage area of cellular lightweight concrete, which has considerable advantages compared to normal concrete, has started to become widespread day by day. The reasons for these materials are the lightness and low heat transmission coefficient, and the material is a natural and local material. Within the scope of the thesis, many experiments have been carried out to reduce the unit weight of cellular lightweight concrete, which is the inorganic insulating material with cement bonding, to the lowest levels and to give the highest insulation property. As a result of these experiments, the most appropriate samples were obtained. It has been observed that the dry unit density has the lowest density with 139 kg / m3 and the thermal conductivity value of this sample has the lowest thermal conductivity value with the value of 0.0398 mW/mK. Pressure and tensile strength of these samples were obtained by mechanical experiments. The pressure strengths are min. 4.66 MPa. Tensile strength is max. 0.921 MPa. The ultrasonic sound tests of the samples were made and it was found that the samples with low sample densities had low speed transmissions. Ultrasonic speeds min. 550 m/s while max. 2604 m/s. Water absorption tests of the samples were made and water absorption rates of 200% were observed in some samples where the water absorption rates of the samples were very high. Water absorption percentage min 37.19%, max. % 199.20. Samples with low water absorption rates were generally more successful in the freeze-thaw test.