Hafif kognitif bozukluk ve erken evre alzheimer hastalarında açlık serum ghrelin ve leptin seviyelerinin ve metabolik etkilerinin incelenmesi
İnvestigation of fasting serum total ghrelin and leptin levels and their metabolic effects in mild cognitive impairment and early stage alzheimer's disease patients
- Tez No: 464047
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde önemli bir biyopsikososyal sorun haline gelen, gelişen sağlık ve yaşam koşulları nedeniyle yaşlı popülasyonun genel popülasyon içindeki payının artışına bağlı olarak görülme sıklığı artan Alzheimer hastalığının ne yazık ki erken tanı ve etkin tedavi olanakları çok kısıtlıdır. Hastalığın başlangıç evrelerinde oluşan temel hücresel düzeydeki değişiklikler ve bu değişikliklerin klinik olarak tanımlanmasına ilişkin çalışmaların odak noktası Alzheimer Hastalığı'nın erken evrede tanınması ve yeni tedavi hedeflerine yönelik biyobelirteçleri tespit etmektir. Bu çalışma ile de hastalığın erken evrelerinde iştah regülasyonunda bozulma olup olmadığı ghrelin ve leptinin bazal serum seviyeleri ölçülerek belirlenmesi ayrıca Alzheimer hastalığının bir öncül formu olarak hafif kognitif bozukluk tanılı hastalarla da bu hormon seviyeleri kıyaslanarak bir bozulma varsa bunun daha da erken bir dönemde gelişip gelişmediği böylece AH için bu hormonların erken tanısal biyobelirteç olma olasılıklarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Polikliniği'ne 2016–2017 tarihleri arasında başvuran yaşları 53-86 arasında değişen bireyler arasından NINCDS-ARDRA kriterlerine göre erken evre AH tanılı 20 gönüllü, Peterson kriterlerine göre HKB tanılı 20 gönüllü ve belirlenen kriterleri sağlayan 20 gönüllüden kontrol grubu olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Gönüllülerin bir gecelik açlık sonrası venöz kan örnekleri alınıp, serumları uygun şartlarda saklanarak aynı gün analiz edilmiştir. Analiz verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi sonucu leptin ve ghrelin hormonlarının gruplar arasında anlamlı fark göstermediği ve bu hormonların Alzheimer Hastalığı'nın erken tanısına yönelik biyobelirteçler olmadığı ancak bu karmaşık konunun daha kapsamlı ve ayrıntılı çalışmalarla araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease, which is becoming an important biopsychosocial problem nowadays due to the increasing health and living conditions and increasing frequency of the elderly population due to the increase in the share of the general population, unfortunately the early diagnosis and effective treatment possibilities are very limited. The focus of the basic cellular changes in the initial stages of the disease and the clinical identification of these changes is the identification of Alzheimer's disease at an early stage and the identification of biomarkers for new therapeutic targets The aim of this study was to determine whether ghrelin and leptin were deteriorated in the early stages of disease by measuring the basal serum levels of ghrelin and leptin, and also whether patients with mild cognitive impairment as a precursor form of Alzheimer's disease had a deterioration in their hormone levels to assess the likelihood of early detection of these hormones as biomarkers. 20 volunteers with early stage Alzheimer's Disease according to NINCDS-ARDRA criteria, 20 volunteers with mild cognitive impairment according to Peterson criteria and 20 volunteers control group were formed with defined criteria were selected from the subjects aged between 53-86 who applied to the Gazi University Health Research and Implementation Center Neurology Policlinic between 2016-2017. Venous blood samples of volunteers were taken after a one-night fasting, and the sera were stored on appropriate conditions and analyzed on the same day. The statistical evaluation of the analysis data showed that the resultant leptin and ghrelin hormones did not differ significantly between the groups and that these hormones were not biomarkers for the early detection of Alzheimer's disease, but that this complex subject had to be investigated in more comprehensive and detailed studies.