Hafif kognitif bozukluk ve erken evre alzheimer hastalarında yeni oksidatif stres belirteci olarak thiol-disülfit dengesi, iskemi albümin modifikasyonu ve seruloplazmin'in değerlendirilmesi
The evaluation of thiol-disulfite balance, ischemia albuminmodification and seruloplazmine as a new oxidative stress in mild cogni̇ti̇ve impairment and early stage alzheimer's disease patients
  1. Tez No: 535762
  2. Yazar: YASEMİN GÜNDÜZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), ileri yaşta görülen demansların en sık formudur. Kognitif fonksiyonlarda ilerleyici bozulma ile karekterizedir. Klinikte, AH'nın kesin kriterlerine rağmen tanısı sekonder nedenlerin ve diğer demansif hastalıkların dışlanması ile konur. Günümüzde önemli bir biyopsikososyal sorun haline gelen, gelişen sağlık ve yaşam koşulları nedeniyle yaşlı popülasyonun genel popülasyon içindeki payının artışına bağlı olarak görülme sıklığı günden güne artan Alzheimer hastalığının ne yazık ki erken tanı ve etkin tedavi olanakları çok kısıtlıdır. Bu açıdan bakılınca AH için spesifik bir biyobelirteç çok önemlidir. Yeni oksidatif stres biobelirteci olarak Thiol-Disülfit Dengesi, İskemi Modifiye Albümin ve Seruloplazminin hastalığın prognozu açısından düzeylerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca sağlıklı kontrol grubu ile de karşılaştırılması yapılmıştır. Hastalığın başlangıç evrelerinde oluşan temel hücresel düzeydeki değişiklikler ve bu değişikliklerin klinik olarak tanımlanmasına ilişkin çalışmaların odak noktası Alzheimer Hastalığı'nın erken evrede tanınması ve yeni tedavi hedeflerine yönelik biyobelirteçleri tespit etmektir. Bu çalışma ile de hastalığın erken evrelerinde Oksidatif Stres biobelirteçlerinin serum seviyeleri ölçülerek belirlenmesi ayrıca Alzheimer hastalığının bir öncül formu olarak hafif kognitif bozukluk tanılı hastalarla da bu oksidatif stres belirteçlerinin kıyaslanarak bir bozulma varsa bunun daha da erken bir dönemde gelişip gelişmediği, böylece AH için bu belirteçlerin erken tanısal biyobelirteç olma olasılıklarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Polikliniği'ne 2017–2018 tarihleri arasında başvuran yaşları 55-88 arasında değişen bireyler arasından NINCDS-ARDRA kriterlerine göre erken evre AH tanılı 30 gönüllü, Peterson kriterlerine göre HKB tanılı 19 gönüllü ve belirlenen kriterleri sağlayan 30 gönüllüden kontrol grubu olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Gönüllülerin bir gecelik açlık sonrası venöz kan örnekleri alınıp, serumları uygun şartlarda saklanarak daha sonra analiz edilmiştir. Analiz verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi sonucu gruplar arasında anlamlı fark gösterdiği ve Alzheimer Hastalığı'nın erken tanısına yönelik biyobelirteçler olduğu ancak bu karmaşık konunun daha kapsamlı ve ayrıntılı çalışmalarla araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Alzheimer Hastalığı, oksidatif stres, thiol- disülfit dengesi
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is the most common form of dementia seen in advanced age. It is characterized by progressive deterioration in cognitive functions. In the clinic, despite the exact criteria of AD, the diagnosis is made with the exclusion of secondary causes and other dementia. The prevalence of Alzheimer's disease increasing day by day due to the increase in the share of the elderly population in the general population due to developing health and living conditions, which is an important biopsychosocial problem nowadays, is limited and early diagnosis and effective treatment possibilities are very limited. From this point of view, a specific biomarker for AD is very important. As a new oxidative stress biomarker, the levels of thiol-disulfide balance, ischemiamodified albumin and seroloplazminin were evaluated in terms of prognosis of the disease. It was also compared with the healthy control group. The main focus of the changes in the baseline cellular level in the initial stages of the disease and the clinical identification of these changes is to identify Alzheimer's Disease early in life and to identify biomarkers for new therapeutic targets. The aim of this study was to determine the serum levels of oxidative stress biomarkers in the early stages of the disease and to compare these oxidative stress markers with patients with mild cognitive impairment as a precursor form of Alzheimer's disease and to determine whether these markers develop at an earlier stage, it is aimed to evaluate the possibility of being a biomarker. 30 volunteers with early stage AH according to NINCDS-ARDRA criteria, 19 volunteers with PCA criteria and 30 volunteers with defined criteria were selected from the subjects aged between 55-88 who applied to Gazi University Health Research and Practice Center Neurological Policlinic between 2017-2018 control group were formed. Venous blood samples of volunteers after a onenight fasting were taken and their sera were then stored under appropriate conditions and analyzed. Statistical analysis of the data showed that there was a significant difference between the endgroups and biomarkers for the early diagnosis of Alzheimer's disease, but this complicated matter has to be investigated in more comprehensive and detailed studies. Key Words : Alzheimer Disease, oxidative stress, thiol-disulfide balance