Gümüş nanopartiküllerin kültür mantarlarında hastalığa sebep olan bazı fungal patojenlerin gelişimi üzerine etkileri
The effects of silver nanoparticles on the development of some fungal pathogens that cause disease in culture fungi
- Tez No: 539564
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, kültür mantarlarında hastalığa sebep olan bazı fungal patojenlerin gelişimi üzerine gümüş nanopartiküllerin etki oranını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu fungal patojen örnekleri, Korkuteli ilinin mantar üretim tesislerinden toplanmıştır. Çalışmada ülkemizde kültür mantarcılığının önemi ve fungal hastalıkların bu sektörde meydana getirdiği önemli ekonomik kayıplar göz önüne alınarak, Agaricus bisporus üretiminde 'Örümcek Ağı Hastalığı'na neden olan Cladobotryum dendroides, 'Kuru Kabarcık Hastalığı'na neden olan Verticillium fungicola ve 'Yaş Kabarcık Hastalığı'na neden olan Mycogone perniciosa mikromantarlarının gelişimi üzerine gümüş nanopartiküllerin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini oluşturan üç mikromantar olan C. dendroides, M. perniciosa ve V. fungicola gelişimi üzerine nanopartiküller laboratuvar ortamında, % 0.1, % 0.5, % 1, % 5 ve % 10 oranlarında uygulanmış olup, uygulama sonucunda yapılan sayımlarda üremenin engellendiği ve hücre sayısının azaldığı gözlenmiştir. Nanopartiküllerle mücadele yöntemi daha önce birçok alanda uygulanmış olmasına rağmen, mikromantarların gelişimi üzerinde daha önce hiç denenmemiştir. Araştırmanın ileride yapılacak olan biyolojik mücadele yöntemlerine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of silver nanoparticles on the development of some fungal pathogens causing disease in culture fungi. These fungal pathogen samples were collected from mushroom production facilities in Korkuteli province. In this study, the effects of silver nanoparticles over the growing of microfungi, such as Cladobotryum dendroids causing cobweb disease, Mycogone perniciosa causing wet bubble disease, Verticillium fungicola causing dry bubble disease in the production area at Agaricus bisporus has been researched by considering the importance of mushroom cultivation in our country and the big economical loss which is caused by the fungal diseases in this sector. In the research, the three microfungi composing the main material of the study C. dendroides, M. perniciosa and V. fungicola on nanoparticles in laboratory environment % 0.1, % 0.5, % 1, % 5 and % 10 were applied, and as a result of the application of counts, the reproduction is prevented and the number of cells decreased observerved. Although the method of combating nanoparticles has been applied in many areas, it has never been tried before on the development of microfungi. It is thought that the research will shed light on future biological fighting methods.