Biga Yarımadası potansiyel jeositlerin araştırılması ve değerlendirilmesi
Research and evaluation of potential geosites in the Biga Peninsula
  1. Tez No: 539565
  2. Yazar: NURDAN FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Biga Yarımadası doğal sitleri; jeolojik, jeomorfolojik özellikleri bakımından araştırılmış, arazi çalışmaları ile desteklenmiştir. Biga Yarımadasındaki 37 doğal sit alanının jeolojik, jeomorfolojik, biyolojik ve tarihsel değerleri her bir doğal sit alanı için ayrı ayrı tanımlanmıştır.İncelenen 37 doğal sit alanının her biri için jeolojik, jeomorfolojik, biyolojik ve tarihsel değerleri yanı sıra; bunların turizm değeri de araştırılmıştır. Biga Yarımadası kıyı bölgelerindeki sit alanlarında eksojen oluşumlar gözlenirken iç kesimlerde ise endojen özellikler ön plana çıkmaktadır. Kıyı bölgesinde eksojen unsurlar değerlendirildiğinde: 37-38 numaralı potansiyel jeosit alanları Hoyrat gölü ile Çardak lagünü jeomorfolojik ve biyolojik özellikleriyle öne çıkmakta ve aynı zamanda turistik değeri ile de jeolojik miras olarak jeosit alanlarının değerini artırmaktadır. İç bölgelerde endojen unsurlar değerlendirildiğinde: 9-16-35 numaralı potansiyel jeositler Biga Yarımadası metamorfik temel kayaçlarına ait litolojik ve tektonik birimleri yer bilimlerinin bilimsel değerini ön plana çıkarmaktadır. 10-11 numaralı potansiyel jeositler Tuzla Jeotermali volkano-sedimanter kayaçların yüzeylediği alanda Kestanbol graniti ve fay sistemleriyle gelişen termal su çıkışları jeolojik unsurlar olarak değerlendirilmektedir. 10-11 numaralı potansiyel alanlar tarihsel ve biyolojik özellikleriyle de bölgenin jeoturizm potansiyeline katkı sağlayacak kapasitededir.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural sites of Biga Peninsula; geological, geomorphological features have been researched, supported by field studies. The geological, geomorphological, biological and historical values of 37 natural sites on the Biga Peninsula have been defined separately for each natural site. In addition to geological, geomorphological, biological and historical values for each of the 37 natural protected sites; their tourism value was also investigated. Exogenous formations are observed in the protected areas in the coastal regions of Biga Peninsula and endogenous features are seen in the inner parts. When the exogenous elements in the coastal region are evaluated: Potential geosite fields 37-38 with the Hoyrat lake and Çardak lagoon stand out with their geomorphological and biological features and at the same time increase the value of the geosite fields as the geological heritage with its touristic value. When endogenous elements are evaluated in the inner regions: potential geosites 9-16-35 The lithological and tectonic units of the metamorphic basement rocks of Biga Peninsula highlight the scientific value of earth sciences. Potential geosites number 10-11 Geothermal granite and fault systems developed by Tuzla Geothermal volcano-sedimentary rocks are considered as geological elements. The potential areas 10-11 are capable of contributing to the geotourism potential of the region with their historical and biological characteristics.