Pyramiding of insecticidal genes in potato to encode resistance against colorado potato beetle, leptinotarsa decemlineata (Say), (Chrysomelidae: Coleoptera)
Patateste gen piramit tekniği kullanarak patates böceğinin, leptınotarsa decemlıneata (Say), (Chrysomelidae: Coleoptera), direnç yönetimi
- Tez No: 539588
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İnsektisidal gen aktarılmış transgenik patates bitkilerinin Leptinotarsa decemlineata (Say) larva ve erginlerinin yaşam tablosu değerleri ile bu bitkilerin toksik ve davranışsal etkileri araştırılmıştır. Çalışmada iki Bacillus thuringiensis geni (cry3A ve 35S-SN19) ve bitki proteinaz inhibitörü Oryza cystatin II (OCII), iki farklı kombinasyon olan cry3A + 35S-SN19 ve OCII+ 35S-SN19 şeklinde patates çeşitleri Agria ve Lady Olympia'ya aktarılmıştır. Yaşam tablosu çalışmasında transgenik bitkilerde beslenen larva ve erginler bitkilerden kaynaklanan toksite nedeniyle ölmüş olup yaşam tablosuna ait değerler yalnızca transgenik olmayan bitkilerde yetiştirilen patates böcekleri için hesaplanmıştır. Lady Olympi'da yetiştirilen böcekler için doğal artış oranı (r) 0.15/gün, üreme gücü sınırı (λ) 1.16/gün, net üreme gücü (R0) 233.81 yavru/dişi ve ortalama döl süresi (T) 37.43 gün bulunmuştur. Agria'da yetiştirilen böcekler için r, λ, R0 ve T sırasıyla 0.12/gün, 1.13/gün, 120.81döl/dişi ve 39.75 gün olarak hesaplanmıştır. Transgenik bitkilerin larva ve erginlerde yüksek oranda ölümlere neden olduğu, larvalarının erginlere oranla daha hassas olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, gen piramit tekniği ile elde edilen transgenik patates bitkilerinin imidacloprid dirençli patates böceği populasyonlarının kontrolünde kullanma imkânına sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lethal, behavioural and life table parameters of Leptinotarsa decemlineata were studied on transgenic potato plants under laboratory conditions. Two Bacillus thuringiensis genes (cry3A and 35S-SN19) and one plant proteinases inhibitors Oryza cystatin II (OCII) were transferred with two different combinations of cry3A+ 35S-SN19 and OCII+ 35S-SN19 into cultivars Lady Olympia and Agria. The life table parameters of CPB were studied only commercial potato cultivars due to high mortality on transgenic counterparts. The intrinsic rate of increase (r), the finite rate of increase (λ), the net reproductive rate (R0) and the mean generation time (T) were 0.15/day, 1.16/day, 233.81 offspring/female and 37.43 days on Lady Olympia while r, λ , R0 and T were 0.12/day, 1.13/day, 120.81offsprinf/female and 39.75 days on cultivar Agria, The transgenic plants caused high mortalities and larval stages were more susceptible than the adult stage. The data regarding foliage consumption showed that a very low level of consumption in all transgenic plants as compared to their control plants. All these results indicate that these transgenic potato plants exhibit high level toxicity to CPB and the transgenic potato plants with gene pyramiding technique could provide a useful tool in control of imidacloprid resistant CPB population.