Functionalization of trichloronitromethane by electrophilic and nucleophilic reactions
Trikloronitrometan'ın elektrofilik ve nükleofilik reaksiyonlarla fonksiyonlandırılması
  1. Tez No: 13222
  2. Yazar: ALİ SHAKER MAHASNEH
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN S. DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
TRİKLORONİTROMETAN'IN ELEKTROFİLİK YE NÜKLEOFİLİK REAKSİ YONLARLA FONKSİ YONLANDI RI LMASI Ali Shaker Mahasneh Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Doktora Tezi Tez Danışmam: Doç. Dr. Ayhan S. DEMİR Mart 1991, 123 sayfa ÖZET Bu çalışma, trikloronitrometan'ın elektrofilik ve nticleofilik reaksiyonlarla fonksiyonlandın İması için bir girişimdir. İlk aşamada trikloronitrometan, alifatik ve aromatik aldehitlerle SnCl2'lü ortamda reaksiyona sokularak halojenlenmiş nitroaldol türevleri elde edildi. Bu grupta dokuz bileşiğin sentezi yapı İdi. Bir çok fonksiyonel grup taşıdıkları için bu bileşikler önemlidir ve bu fonksiyonel gruplar üzerinden diğer maddelerin sentezleri mümkündür. Bu tip reaksiyonlarda, aldehitlerin yerine asit klorür kullanılabilecek ide bir reaksiyon denenerek gösterilmiştir. ikinci aşamada trikloronitrometan değişik nükleof illerle denendi. Sekonder aminlerle, N Alkil türevleri yerine aminlerin N-nitrozolanmiş ürünleri elde edildi. istenilen ürünler oluşmamasina rağmen sekonder aminlerin nitrozalanması içinyeni ve ılımlı bir yöntembulundu. Bu aşamada piperidin disopropil amin ve dietil amin kullanılmıştır. Aromatik sülfür merkezli nükleofillerle, tıikloronitro metan'ın aromatik disülfitler verdiği bulundu. Tiofenolün, 4-klorotiofenolün ve 4,6-dinetil pirimidintiofenolün tiolatlan denendi. iki fosfor merkezli nlikleofillerde trikloronitrometanla reaksiyona sokularak fosfinoksi asitleri oluşturdular. Bu nükleofillerin başlangıç maddelerinden oksijen aldığı görüldü. Son aşamada trikloronitrometan, Lewis asitli ortamda aromatik hidrokarbonla!' lada reaksiyona sokuldu. Bu çalışma için toluen ve Oksilen kullanıldı ve poliarillenmiş klorometanlar elde edildi. Anahtar kelimeler : Trikloronitrometan, Halojenlenmiş nitroaldolş.. N-nitrozosekonder amin, Aromatik dısülfidler, Fosfin oksidler, PoliarıKenmiş klorometan. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 405.02.01 vi
Özet (Çeviri)
Functionalization Of Trichloronitromethane By Electrophilic and Nucleophilic Reactions Ali Shaker Mahasneh Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry. Ph.D. Thesis Supervisor Assoc. Prof. Dr. Ayhan S. Demir March, 1991, 123 pages Abstract This work is an attempt to functionalize trichloronitromethane by electrophilic and nucleophilic reactions. Trichloronitromethane was foynd to react with aliphatic and aromatic aldehydes in the presence of stanuous chloride to produce halogenated nitroaldols. Nine compounds of this family were synthesised. The importance of these compounds can be seen from the numerous functional groups which they have and the possibility to synthesise other molecular structures by using them. This type of reaction seems to proceed well with acid chlorides and possibly with other carboxylic acid derivatives. One example was made in this area and again the product contains many functional groups. In the second category trichloronitromethane was reacted with different nucleophiles. With secondary amines 111N-nitrosation products of the corresponding amines were obtained. Although the desired products were not formed, a new mild procedure for nitrosation of secondary amines was developed. Morpholine, piperidine, diisopropyl amine and diethyl amine were the examples taken for this study. With aromatic sulfur centred nucleophiles trichloronitromethane was found to give aromatic disulphides. Thiolates of thiophenol, 4-chlorothiophenol and 4,6-dimethyl pyrimidine thiophenol were tried. Two phosphorous centred nucleophiles were reacted with trichloronitromethane to produce the phosphine oxides, these nucleophiles, as usual, abstract oxygen from the substrates. Finally trichloronitromethane was found to react with aromatic hydx'ocarbons in the presance of a Lewis acid to give polyarylated chlorome thane. Toluene and o-xylene were used for the study.