Behçet tanılı olgularda kognitif fonksiyonlar ile beyin difüzyon tensor görüntüleme bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between the cognitive functions and dti analysis findings in patients with behcet's disease
  1. Tez No: 539607
  2. Yazar: BAHAR ATASOY BADUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Behçet tanılı olgularda beynin farklı lokalizasyonlarından elde edilen DTG parametreleri ile nörokognitif fonksiyonlar arasında ilişki olup olmadığının araştırılması. Gereç ve Yöntem: Behçet tanılı 35 olgu ve 21 sağlıklı kontrol çalışma kapsamına alındı. Olguların nörokognitif fonksiyonları seçici hatırlama testi, PASAT, uzamsal geri çağırma testi, sembol sayı modaliteleri testi ve kelime akıcılığı testleri ile değerlendirildi. Behçet tanılı olgular ile kontrol grubunda beynin 19 farklı lokalizasyonundan FA, ADC, MD, RD ölçümleri yapılarak elde edilen veriler karşılaştırıldı. Ayrıca nörokognitif fonksiyon testleri ile DTG parametreleri arasındaki korelasyon ve olgularda nörolojik semptom varlığının ve Nörobehçet tanısı ile takipli olmanın DTG parametrelerine ve nörokognitif fonksiyonlara olan etkisi değerlendirildi. Bulgular: Behçet tanılı olgularda singulum ve korpus kallozum splenium FA değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. ADC değerleri ise korona radiata düzeyinde kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Nörolojik semptomu bulunan, bulunmayan olgular ve Nörobehçet tanılı olgularda da beyin parankiminde ölçüm yapılan lokalizasyonlarda DTG parametrelerinde anlamlı farklılıklar elde edildi. Nörokognitif fonksiyon test sonuçları ile farklı anatomik lokalizasyonlardan elde edilen DTG parametreleri arasında anlamlı korelasyonlar saptandı. Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar, Behçet tanılı olgularda hastalığa bağlı gelişebilecek aksonal dejenerasyon, lokal hücresel hasar ve myelinize fiberlerdeki hasarlanmanın hastalığın erken dönem bulgusu olabileceğini ve buna sekonder nörokognitif fonksiyonların etkilenebileceğini düşündürtmektedir. Ayrıca olgularda konvansiyonel MRG 'de bulgu vermeden ve nörolojik semptomlar gelişmeden önce olası mikroyapısal değişikliklerin ortaya çıkabileceği tezini desteklemektedir. Behçet tanılı olgularda hastalığa sekonder beyinde hücresel düzeyde hasarın başladığını ve buna sekonder nörokognitif fonksiyonlarda bozulma olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between the DTG parameters obtained from the different brain localizations and the neurocognitive function test results. Material and Method: 35 adults with Behcet's disease and 21 healthy controls were participated in this study. Neurocognitive functions of the patients and the controls were evaluated with the Brief Battery Test which comprises the PASAT, Selective reminding test. Spatial recall test, Symbol digit modalities test and Word list generation test. In both of the patients and the controls, FA, ADC, MR and RD values were calculated at the 19 different localizations in the brain and the obtained values were compared with each other. Also, the correlation between the DTI parameters and the neurocognitive function test results were investigated. In addition, the effect of the presence of neurological symptoms and Neurobehcet diagnosis on the DTG parameters and neurocognitive functions were evaluated. Results: In Behcet's disease, at the cingulum and the splenium of the corpus callosum, the measured FA values were significantly lower compared with the controls. The ADC values of the corona radiata were significantly higher than the controls. Significant differences were found at the different brain localizations in patients with or without neurological symptoms and Neurobehcet. Also, between the neurocognitive functon test results and the DTI parameters, significant correlations were detected. Conclusion: Our results suggested that these findings could be an early indication of the detriment to the myelinated fibers, existence of the axonal dejeneration and the local cellular damage due to Behcet's disease and the secondary impairment of the neurocognitive functions. In addition to that, these DTI findings could be an early sign of the microstrucrural changes before the appearance of the neurologic symptoms and the conventional brain MRI findings. Our results suggested that in this patients, brain injury have been started at the cellular level due to the disease and the secondary impairment of the neurocognitive functions could be developed.