Lojistik performans, işletme performansı, işgören performansı ve işgören memnuniyeti ilişkisi: Turizm işletmelerinde bir uygulama
The relationship between logistics performance, business performance, employee performance and employee satisfaction: An application in tourism company
- Tez No: 539606
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmet sektörü içinde yer alan turizm işletmelerinde gerçekleştirilen lojistik hizmetleri belirlemek ve lojistik performans, işletme performansı, işgören memnuniyeti ve işgören performansı arasındaki ilişkiyi yönetici bakış açısıyla incelemektir. Bu doğrultuda öncelikle literatür taraması yapılmıştır ve ölçekler geliştirilmiştir. Veriler anket yoluyla elde edilmiş ve turizm işletmelerinde (konaklama, yiyecek-içecek ve seyahat işletmeleri) lojistik faaliyetlerden sorumlu yöneticilere uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; lojistik performans, işletme performansı, işgören performansı ve işgören memnuniyeti arasında ilişki belirlenmiştir. Ayrıca lojistik performansın değişkenlerinin, işletme performansı üzerine etkisi analiz edilmiştir. Sonuç olarak kalite boyutunun negatif yönde etkilediği, esneklik, çeviklik, zaman boyutlarının ise pozitif yönde etkilediği, maliyet boyutunun da etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation between logistics performance, business performance, employee performance and employee satisfaction via a manager's perspective and is to find out the logistics services that place into service and filled in the tourism company. In this context, firstly literature survey has been done and the scale has been developed. The data has been collected through a questionnaire administered to and has been applied to managers who are responsilde for logistic activities in the tourism companies (accomodation, food-drinks and travel agent). According to the result of the research, the relation between logistics performance, business performance, employee performance and employee satisfaction has been assigned besides. The impact of variables of logistics performance on business performance has been analyzed. As result, the flexibility, agility and time has been positively affected but quality dimension negatively and the cost dimension has not been affected.