Harran ovasında reha sulama birliği alanında geri dönüşüm suyunun toprakta tuz birikimine etkisinin mekânsal interpolasyon teknikleri ile haritalanması
Mapping the effect of salt accumulation of irrigation return flows water at the soil of reha irrigation association of Harran plainbyusing gis techniques
  1. Tez No: 539626
  2. Yazar: DENİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı normal sulama suyu ile geri dönüşüm suları ile sulanan Reha Sulama Birliği topraklarında tuz birikimine etkisini belirlemektir. Bu çalışmada normal ve geri dönüşüm sularında farklı 3 zamanda örnekleme yapılmıştır. Aynı zamanda bu arazilerde toprak örnekleri de toplanmıştır. İlk su örnekleri sulama öncesi Mayıs, ikinci su örnekleri sulama ortası Ağustos ve üçüncü su örneği de sulama sonu Ekim aylarında alınmıştır. Aynı zamanda bu sularla sulanan alanlardan toprak örnekleri de toplanmıştır. Tüm su ve toprak örnekleri analiz edilerek ArcGIS yazılımına entegre edilmiştir. Toprak ve suların EC'leri belirlenerek ve UTM koordinat sistemi kullanılarak ArcGIS yazılımına yüklenmiştir. Çalışmada, analiz edilen su örneklerinin EC değerleri 0.6-3.2 dS/ arasında değişmiştir. Araştırma alanından alınan toprakların EC değerleri 0.2-12 dS/m arasında yer almıştır. Çalışmada, en yüksek EC değeri Ekim ve en düşük EC değeri ise Ağustos ayında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, Reha sulama birliğinin EC haritası ArcGIS kriking interpolasyonu kullanılarak tamamlanmıştır. Sonuç olarak, uygulanan tuzlu sulama suyuna rağmen topraklarda fazla tuz birikiminin olmadığı görülmüştür. Bunda uygulanan fazla miktardaki normal suların tuzlu suları seyreltmesi ve topraktaki tuzu yıkaması işlemlerinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Su eksikliğinin bulunması nedeniyle bu tuzlu sular normal tuzsuz sularla karıştırılarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of irrigation return flow water and normal water on the salt accumulation at the soils of Reha Water Association.In this study, water samples from return flow water and normal irrigation water were collected 3 times. At same time soil samples were collected from these areas. First water samples were collected in May (before irrigation), second in August (Mid irrigation) and third in October (after irrigation). Soil samples were collected from field where irrigated with irrigation return water flow and normal water. All water and soil samples were analysed and integrated to ArcGIS software. Soil and water EC level were determined and integrated to GIS media using UTM coordinate system. In the study area, analysis results of waters were between 0.6-3.2 dS/m. The EC values of soil collected from research area was between 0.2-12 dS/m. The highest EC values of water was determined in October and the lowest value in August. At the end of study, EC map of Reha Water User Association was complated using the ArcGIS kriking interpolation logic. As a result, in spite of salty irrigation water, salt could not accumulate in the soil as strong level. Because of applied excessive water diluate the soil salt content and wash the salt. Because of water scarcity, this water can be use in the irrigation by mixing salty and normal water.