İstanbul Pendik ilçesinde çalışan hekimlerin iş ortamında karşılaştıkları şiddetin ve bu durumun hekimler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of workplace violence against physicians who work in the pendik district of İstanbul and the effects of this situation towards the physicians
- Tez No: 539633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN TURAN YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hekimlerin çalışma hayatlarında karşılaştıkları sorunların başında maruz kaldıkları şiddet olayları gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, hekimlerin işyerlerinde maruz kaldıkları şiddetin sıklığını ve özelliklerini ortaya koymak ve şiddete uğramanın hekimlerin iş doyumu, intihar olasılığı ve tükenmişlik düzeylerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu çalışma tanımlayıcı özellikte kesitsel bir araştırmadır. İstanbul Pendik ilçesinde görev yapmakta olan 418 gönüllü hekim çalışmamıza katılmıştır. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Katılımcılara dağıtılan anketler literatür eşliğinde hazırlanan; sosyodemografik bilgiler, maruz kalınan şiddet ile ilgili sorular, Minnesota İş Doyum Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden oluşmaktadır. Katılımcıların %55'i kadın, %45'i erkek ve ortalama yaş 33,51±8,5'dir. Araştırmada hekimlerin %82,78'inin çalışma hayatları boyunca işyerinde şiddet türlerinden en az birine maruz kaldığı, psikolojik şiddete maruz kalanların daha sık kadınlar olduğu, fiziksel şiddete maruz kalanların ise daha sık erkekler olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda hekimlerin %58,4'ünün son bir sene içerisinde şiddete maruz kaldığı, şiddete en sık kadınların, 29 yaş ve altında olanların, pratisyen hekimlerin, devlet hastanelerinde çalışanların, çalışma hayatının ilk 5 senesi içerisinde olanların, acil serviste çalışanların maruz kaldıkları; şiddet uygulayanların ise en sık hasta yakını, erkek ve 31-40 yaş arasında oldukları bulunmuştur. Çalışmamızda son bir sene içerisinde iş yerinde şiddete uğrayan hekimlerin uğramayanlara göre; duygusal tükenme, duyarsızlık ve intihar olasılığı düzeylerinin daha yüksek olduğu, iş doyumu ve kişisel başarı düzeylerinin ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Hekimlere yönelik şiddet olaylarını önlemek ve olası etkilerini azaltmak için; sağlıkta şiddetin önlenmesini hedef alan caydırıcı bir yasa çıkartılmalı, medyanın ve devletin desteği ile halkın sağlık personeline şiddet konusunda farkındalığı arttırılmalı, hekimlere şiddet esnasında yapılması gerekenler ve iletişim becerileri ile ilgili eğitimler verilmeli ve hekimlerin çalışma koşulları iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problem that physicians face in their working life is the violence that they are exposed to. The aim of this study is to determine the frequency and characteristics of the violence experienced by physicians in the workplace and to determine how the exposure to violence affects physicians' job satisfaction, suicide probability and burnout levels. This study is a cross-sectional study with descriptive characteristics. 418 volunteer physicians who work in Pendik district of Istanbul participated in our study. Data was collected by surveys. The questionnaires distributed to the participants were reviewed with the literature and consisted of sociodemographic informations, questions about violence, Minnesota Job Satisfaction Scale, Suicide Probability Scale and Maslach Burnout Scale. 55% of the participants were female and 45% were male and the mean age was 33.51 ± 8.5. Our study shows that % 82.78 of the physicians are exposed to at least one type of violence. It is more likely for women to be subjected to psychological violence, while men are exposed to physical violence more often than women. In our study, it was observed that 58.4% of physicians were exposed to workplace violence during the last year and the most frequent properties of doctors who faced with violence were: Female gender, age of 29 or under, working as a general practitioner, working in public hospitals, being in the first 5 years of working life and work in emergency rooms. The most common properties of attackers were: Being relatives with a patient, male gender and 31-40 years of age. In our study, physicians who suffered violence in the workplace during last one year; emotional exhaustion, insensitivity and suicide probability levels were higher, job satisfaction and personal success levels were lower than physicians who aren't suffered. To prevent and reduce the effects of violence against physicians; a deterrent law aimed at prevention of violence against healthcare workers should be enacted, awareness of public about violence against healthcare personnel should be increased with the support of the government and media, physicians should be trained on their behaviours during an act of violence and communication skills, also working conditions of doctors should be improved.