2015-2017 yıllarında göz polikliniğimize başvuran sağlıklı term/geç preterm bebeklerin 0-3. aylarında yapılan göz muayenesinin sonuçları
The results of eye examination which were done in 0-3rd months of healthy term/late preterm babies applied our eye polyclinic between the years of 2015-2017
  1. Tez No: 539649
  2. Yazar: NURŞAH YENİAY SÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. GÖKHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 Aralık ayında başlatılan, hastanemizde 2014 yılından itibaren yapılmaya başlanan görme taramasıyla; 34. Gestasyonel haftadan büyük sağlıklı bebeklerin göz patolojileri erken dönemde tanınmıştır. Amacımız 3 yıllık bir deneyimin ardından hastanemiz göz polikliniğinde muayene olmuş 34 GH'dan büyük, sağlıklı bebeklerde saptanmış olan göz patolojilerini ortaya koymak ve bu patolojilerin sıklığını, değişkenlerle ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: 2015-2017 yıllarında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi göz polikliniğine başvuran 0-3 aylık 7820 tane sağlıklı term/preterm bebeğin görme tarama sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmamız hastane tabanlı, gözlemsel, retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Verilerin analizi için SPSS for Windows version 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Görme muayenesi olan 7820 term ve geç preterm bebeğin%79,9'u (n:6251) göz muayenesini geçmiştir ve %20,1'inde (n:1569) bir göz patolojisine rastlanmıştır. En sık saptanan patoloji %9,5 (n:740) oranla retinal hemoraji idi. Retinal hemoraji 28 gün ve altında, 28 gün üzerine göre daha sık görülmüştür (p değeri: ,000). Diğer sık görülen anormal göz bulguları retinal immatür vaskülarizasyon (%4,4 n:346), konjonktivit (%4, n:313) idi. Sonuç: Yenidoğanda göz muayenesi, yenidoğanın rutin fizik muayenesinin bir parçasıdır. Bu yüzden her yenidoğan mutlaka bir kez kırmızı refle testiyle değerlendirilmelidir. Fakat sadece kırmızı refle testiyle bazı anormal göz bulguları atlanabilmektedir. Çalışmamızda sağlıklı görünen olgularda %20,1 oranında anormal göz bulgusuna rastladık. Bunların içinde körlük ve az görmeye neden olabilecek, sistemik hastalığın bileşeni olabilecek bulgular bulunmaktaydı. 0-3 ay, görsel fonksiyonların geliştiği ve görmenin öğrenildiği bir dönem olduğundan bu anormal bulguların erken tanı ve tedavisi önemlidir. Bu sebeple her yenidoğana taburculuk öncesi veya taburculuk sonrası en yakın zamanda göz muayenesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: By means of screening of visual acuity which was launched in our country in December 2015 by the Ministry of Health, was begun at our hospital in 2014; healthy infants older than 34th gestation week have been recognized early in the eye pathologies. The aim of this study is to determine the pathologies that are detected in healthy infants who are older than 34th GW who were examined in our eye clinic after 3 years experience and to determine the frequency of these pathologies and their relationship with variables. Materials and Methods: The visual screening results of 7820 healthy term / preterm infants aged 0-3 months who were applied to the ophthalmology clinic of Zeynep Kamil Women and Pediatrics Hospital in 2015-2017 were evaluated. Our study is a hospital-based, observational, retrospective, descriptive, cross-sectional study. For data analysis, SPSS for Windows version 21.0 was used. Results: Of the 7820 term and late preterm infants with visual acuity, 79.9% (n: 6251) passed the eye examination and 20.1% (n: 1569) had an eye pathology. The most common pathology was retinal hemorrhage with a rate of 9.5% (n: 740). Retinal hemorrhage was more frequent at 28 days and below 28 days (p value: 000). Other common abnormal ocular findings were retinal immature vascularization (4.4% n: 346) and conjunctivitis (4%, n: 313). Conclusion: Eye examination in the newborn is a part of the routine physical examination of the newborn. Therefore, every newborn must be evaluated once with a red reflex examination. However, only some abnormal eye findings can be omitted with the red reflex examination. In our study, 20.1% of the patients with healthy eyes had abnormal eye findings. There were findings that could be a component of systemic disease, which could lead to blindness and low vision. Early diagnosis and treatment of these abnormal findings are important as in 0-3 months is a period in which visual functions are develop and vision is learned. For this reason, every newborn should be examined as soon as possible before discharge or after discharge.