Endometriozis hastalarının periferik kan hücrelerinde PD-1 mRNA ekspresyonunun belirlenmesi
Determination of PD-1 expression in peripheral blood cells in patients with endometriosis
  1. Tez No: 539650
  2. Yazar: BUĞRA OKŞAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endometriyozisli hastalarda PD-1 ekspresyonunun belirlenmesi ve buna bağlı olarak ektopik endometriyum dokularının immün sistem kontrolünden kaçarak diğer dokularda yaşamlarını sürdürebilmesinin patofizyolojisine açıklık getirilmesi amaçlanmaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde ameliyat veya muayene olmuş ve endometriyozis ön tanısı ile alınan biyopsi materyalinde histopatolojik olarak veya radyolojik incelemeler sonucunda endometriyozis tanısı almış n=80 olgu hasta grubunu oluşturdu. Eşlik eden malignitesi veya kronik inflamatuar hastalığı olmayan n=60 sağlıklı olgu, kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma gruplarından venöz tam kan örnekleri alındı. Alınan serum ve plazma örneklerinden PD-1 ve PD-L1 düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenirken, PD-1 gen ekspresyon düzeyi RT-PCR ile belirlendi. PD-1 seviyesi hastada yaklaşık olarak 350±150 ng/L iken, kontrolde 45±17 ng/L olarak bulunmuştur. PD-L1 seviyesi hastada yaklaşık olarak 760±108 ng/L iken, kontrolde 140±14 ng/L olarak bulunmuştur. RT-PCR sonucuna göre PD-1 geninin kontrole göre ekspresyonu yaklaşık 10 kat artmıştır. Endometriyozis hastalarında tespit edilen artmış PD-1 düzeyi ve gen ekspresyonu, immünoterapinin endometriyozis tedavisinde de kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to identify the PD-1 expression in patients with endometriosis and, accordingly, to explain the patophysiology of the survival of ectopic endometriotic tissue in other tissues by escaping the immune system control. 80 cases that underwent surgery or were treated and were diagnosed with endometriosis according to the histopathological evaluation of the biopsy material, which was obtained due to a prediagnosis of endometriosis, or to radiologic assessments at the Gynecology and Obstetrics Clinic at the Cumhuriyet University Medical Faculty composed the patient group. 60 healthy cases that had no concomitant malignancy or chronic inflammatory diseases composed the control group. Venous whole blood samples were obtained from the study groups. While PD-1 and PD-L1 levels were determined from the serum and plasma samples by ELISA assay, PD-1 gene expression levels were determined using RT-PCR. The PD-1 level was found to be approximately 350±150 ng/L and 45±17 ng/L in endometriosis and control group, respectivly. While the PDL1 level was approcximately 760±108 ng/L in the patients, this level was 140±14 ng/L in the controls. According to the RT-PCR results, the expression of the PD-1 gene 10 times higher compared to the controls. The identified increase of PD-1 levels and gene expression in endometriosis gorups show that immunotherapy may be used in the treatment of endometriosis.