Ofis çalışanlarında diyet kalitesi, günlük ortalama lif alımı ve fiziksel aktivite ile bağırsak alışkanlıkları arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of relationship between diet quality, daily average purchase and physical activity and intermediate interests in office employees
- Tez No: 539648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sedanter yaşam süren ofis çalışanlarda lifi tüketiminin ve fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı olarak bağırsak geçiş hızının azaldığı düşünülmektedir. Bugünün koşullarında, çalışanların teknolojik ilerlemelere bağlı olarak, bitkisel besin alımının azaldığı, bunun da diyet lifi tüketiminde bir düşüşe yol açtığı gözlemlenmektedir. Bu diyet değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerde bazı hastalıkların daha fazla ortaya çıkması diyet lifinin işlevlerinin daha iyi farkına varılmasına neden olmuştur. Genel etkisi, besinlerin az miktarda sindirilebilirliğini aşama aşama, fakat sürekli olarak azaltmaktır. Kalın bağırsakta diyet lifi geçişi hızlandırır, bakteri üremesini destekler ve su tutmayı sağlar. Sonuç olarak dışkı ağırlığı ve su içeriği artar ve geçiş süresi genellikle kısalır. Günümüzde diyet lifinin gerek fiziki ve fizyoloji ile ilgili fonksiyonları gerekse gastrointestinal yollardaki farklı bölgesel ve sistemsel etkileri nedeni ile beslenme konusunda ve hastalık tedavisinde çok önemli etkileri bulunmaktadır. Fiziksel aktivitenin ise düşük şiddette kabızlığı olan vakalarda yararlı olduğu bulunmuştur. Kesitsel olarak planlanan araştırmaya, yaş ortalaması 33.25 ± 7.28 olan (n: 73) kadın ve (n: 27) erkek toplam 100 ofis çalışanı dahil edilmiştir. Bu çalışmada kullanılması amacıyla, katılımcıların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, bağırsak alışkanlıkları olmak üzere üç ana başlık hakkında bilgi edinilmesi için oluşturulmuş 29 soruluk ankettir. Ankette hazırlanan bağırsak alışkanlıkları sorularında, bağırsak hastalıkları tanı kriterleri olarak kullanılan Roma III kriterleri, Bristol skalası esas alınarak hazırlanmıştır. Anket formuyla elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that the speed of instestinal passage decreases due to decrease of fiber intake and physical activity in the sedentary office workers. In today's conditions, it is observed that, depending on the technological advances of the workers, plant nutrient intake decreases and this leads to a decrease in dietary fiber consumption. The higher occurrence of some diseases in the regions most affected by this dietary change led to a better awareness of the functions of dietary fiber. The overall effect is to gradually reduce the small amount of nutrients, but continuously. Dietary fiber in the large intestine accelerates the passage, supports bacterial growth and provides water retention. As a result, the fecal weight and water content increase and the transition time is generally shortened. Nowadays, dietary fiber has very important effects on nutrition and disease treatment due to both its physical and physiological functions and different local and systemic effects on the gastrointestinal tract. it was also found that the physical activity is helpful in cases with low severity constipation. The study which is planned as cross-sectional study included 100 office workers (73 female and 27 male) with an average age of 33.25 years. In order to use this study, it is a 29-question questionnaire which was formed to inform the participants about the demographic characteristics, dietary habits, intestinal habits and three main headings. Roma III criteria, which are used as diagnostic criteria for intestinal diseases, are prepared on the basis of the Bristol scale. Statistical analysis of the data obtained from the questionnaire was done with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 package program.