Çocuklarda akut eksüdatif tonsillit etkenlerinin klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of acute exudative tonsillitis in children
- Tez No: 539685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Akut eksüdatif tonsillit çocukluk çağında en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından biridir. En sık bakteriyel nedeni Grup A β-hemolitik streptokoktur (GABHS). Bu çalışmada eksudatif tonsillofarenjitin viral ve bakteriyel nedenlerinin araştırılması, bu etkenlerin hastanın klinik ve laboratuvar bulguları ile ilişkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 1-15 yaş arasında eksudatif tonsillofarenjiti olan toplam 152 hastadan boğaz kültürü alındı ve hızlı strep testi bakıldı. Hızlı strep testi negatif olanlardan Ebstein-Barr virüs IgM ve Sitomegalovirüs IgM; tüm hastalardan beyaz küre, Absolü Nötrofil Sayısı (ANS), C-Reaktif Protein (CRP), Prokalsitonin (PCT) gönderildi. Viral ve bakteriyel tonsillofarenjitli hastalar bu parametreler açısından birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dâhil edilen, boğaz kültürü yapılan 152 akut eksüdatif tonsillofarenjitli hastanın 40 (%26.3)'ında GABHS üremiş olup, 112 (%73,7)'sinde normal boğaz florası görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Acute exudative tonsillitis is one of the most common upper respiratory tract infections in childhood. The most frequent bacterial cause is Group A β-hemolytic streptococci (GABHS). In this study, it was aimed to investigate the viral and bacterial causes of exudative tonsillopharyngitis and to determine whether these factors are related to the clinical and laboratory findings of the patient. Materials and Methods: In this study, Zonguldak Bulent Ecevit University School of Medicine and Pediatrics and Pediatric Emergency Medicine admitted to the 1-15 age among the total of 152 patients with exudative tonsilopharyngitis rapid strep test, a throat culture taken. Ebstein-Barr virus IgM and cytomegalovirus IgM were studied in the cases of fast strep test negative. In addition, white blood cells, Absolute Neutrophil Count (ANS), C-Reactive Protein (CRP) and Procalcitonin (PCT) were analyzed in all patients. Viral and bacterial tonsillopharyngitis patients were compared with each other in terms of these parameters. Results: In our study, 40 of the 152 acute exudative tonsillopharyngitis patients who received throat culture were GABHS positive. In 112 patients, normal throat flora was detected. The mean age of 40 patients with GABHS positive in throat culture was 8,68 ± 3,46, the mean age of the 112 GABHS negative patients was 6.11 ± 3.08 (p =