Sağlıklı bireylerde fonksiyonel uzanma testi modifikasyonlarının postürografi parametreleri ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Assesment of correlation of functional reach test modifications with posturographic parameters in healthy individuals
- Tez No: 539698
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karabulut, M. Sağlıklı Bireylerde Fonksiyonel Uzanma Testi Modifikasyonlarının Postürografi Parametreleri ile Korelasyonunun Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Odyoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Postüral kontrolün etkin bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan Postürografi kliniklerde henüz yaygın olarak kullanılmazken, klinik kullanımı kolay, masrafsız, hızlı ve sarf malzemesi içermeyen subjektif Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) sıklıkla tercih edilen, ayakta dengeyi değerlendirmek amacı ile kullanılmaktadır. Literatürde standart FUT'un yanı sıra birden fazla modifikasyonu bulunmaktadır. FUT sonuçları arasında farklılıklar gözlemlenmesi nedeniyle hangi test yönteminin tercih edilmesi gerekliliği konusunda çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu amaçla çalışmamızda FUT ve modifiye FUT'ların, Bilgisayarlı Statik Postürografi (BSP)'nin Kararlılık Sınırları Testi (KST) ve Ritmik Ağırlık Aktarma (RAA) test sonuçları ile korelasyonu araştırılmıştır. 18-40 yaş arasındaki 30 sağlıklı bireye standart metot FUT ve modifiye edilmiş FUT'lar uygulanıp uzanma mesafesi ile KST'de Ulaşılan Son Nokta (EPE) ve Maksimum Nokta (MXE) korelasyonu incelenmiş; aynı zamanda manuel olarak kronometre ile FUT uzanma süresi değerlendirilip, KST'de hareket hızı ve RAA'da sağ-sol ve ön-arka düzlemde gerçekleştirdiği hareket hızları arasında korelasyonlar incelenmiştir. Tüm FUT metotları uzanma mesafesi ile KST'de EPE ve MXE arasında pozitif yönde orta dereceli korelasyon elde edilmiştir (p0.05). Bununla birlikte çalışmamızda hangi FUT stratejisinin daha güvenilir olduğunu göstermek için sert ve yumuşak zeminde tek kol ve çift kol ile FUT değerlendirmesi yapılmış, hem sert zeminde hem de yumuşak zeminde uygulanan tek kol ve çift kol FUT testinin BSP'de EPE ve MXE ile korelasyonları kıyaslanmış ve çift kol FUT ile daha yüksek düzeyde korelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karabulut, M. Assessment Of Correlation of Functional Reach Test Modifications With Posturographic Parameters In Healthy Individuals, Hacettepe University Graduate School Health Sciences Department of Audiology Master Thesis, Ankara, 2019. Computerized Static Posturography (CSP), which enables effective evaluation of postural control, is not yet widely used in clinics, but the subjective Functional Reach Test (FRT), which is easy to use, inexpensive, fast and without consumables, is a simple way of evaluating standing balance. There are multiple modifications in literature as well as standard FRT. Due to differences in FRT test results, the number of studies on which test method should be preferred is limited. In this study, the correlation of FRT and modified FRT tests with Computerized Static Posturography (CSP) with Limits of Stability (LOS) and Rhyhtmic Weight Shift (RWS) test results were investigated. 30 healthy subjects between the ages of 18-40 were examined by using standard method FRT and modified FRTs and the distance between Endpoint Excursion (EPE) and Maximum Excursion (MXE) was examined with LOS. At the same time, FRT reaching time manually was evaluated with stopwatch and correlations between movement velocity in LOS and on axis velocity in right-left and forward-backward plane in RWS were investigated. There was a moderate positive correlation between EPE and MXE in the LOS with the distance between all FRT methods (p 0.05). However, FRT was evaluated with one arm and two arms on firm and soft ground in order to show which FRT strategy was more reliable. In this study, the correlation between one arm and two arms FRT test on both firm and soft ground was compared with EPE and MXE in LOS.