Esansiyel hipertansiyon hastalarında uzun dönem kardiyovasküler olay gelişimi açısından risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk scoring systems for the development of long-term cardiovascular events in patients with essential hypertension
  1. Tez No: 539719
  2. Yazar: MUAMMER KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMDİ PÜŞÜROĞLU, UZMAN EMRE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Esansiyel hipertansiyon hastalarında uzun dönem kardiyovasküler olay gelişimi açısından risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması Amaç: Çalışmanın amacı esansiyel hipertansiyon hastalarında uzun dönem kardiyovaküler olayları öngörmede, SCORE (Systemic Coronary Risk Evaluation) ve PCRAE (Pooled Cohort Risk Assesment Equation) risk skorlama sistemlerinin etkinliklerini değerlendirmek ve üstünlüklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 01/Ocak/2009 – 01/Ocak/2018 tarihleri arasında merkezimizde 24 saat tansiyon holter cihazı takılarak esansiyel hipertansiyon tanısı konan hastalarda kardiyovaküler olay gelişip gelişmediği tespit edilecektir. Hastaların hipertansiyon tanısı aldıkları tarihteki verileri baz alınarak SCORE ve PCRAE sistemleri ile uzun dönem kardiyovasküler olay risk oranları hesaplanacaktır. Hastalar kardiyovasküler olay gelişimi açısından iki gruba ayrılacak olup, SCORE ve PCRAE sistemleri ile hesaplanan risk oranları açısından iki grup arasında anlamlı fark olup olmadığı, olayı öngörmedeki değerleri araştırılacaktır. ROC analizi kullanılarak gerçekte olay görülen hastaları ön gördüren risk oranları kestirim değerleri bulunacak ve eğri altında kalan alanların büyüklüğüne göre hangi sistemin kardiyovasküler olayları tahmin etmede daha başarılı olduğu tespit edilmeye çalışılacaktır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 788 esansiyel primer hipertansiyon hastasının ortalama yaşı 53.65±9.08, 426'sı (%54.1) kadın hastalardan oluşmakta ve ortalama takip süresi 5.9±1.3 yıldı. Sonlanım noktamız olan major advers kardiyovasküler ve serebrovasküler olay (MACCE) 173 (%22.0) hastada saptandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of risk scoring systems for the development of long-term cardiovascular events in patients with essential hypertension Aim: The aim of this study was to evaluate the efficacy of SCORE (Systemic Coronary Risk Evaluation) and PCRAE (Pooled Cohort Risk Assesment Equation) risk scoring systems in predicting long-term cardiovascular events in patients with essential hypertension Method: Between 01 / January / 2009 - 01 / January / 2018, a 24-hour tension holter device will be inserted in our center to determine whether a cardiovascular event occurs in patients diagnosed with essential hypertension. Long-term cardiovascular event risk rates will be calculated with SCORE and PCRAE systems based on the data of the patients on the date of diagnosis of hypertension. Patients will be divided into two groups in terms of the development of cardiovascular events, whether there is a significant difference between the two groups in terms of the risk rates calculated by SCORE and PCRAE systems, and their value in predicting the event. By using ROC analysis, risk rates predicting the patients who are actually seen in the event will be found and it will be tried to determine which system is more successful in predicting cardiovascular events according to the size of the areas under the curve. Results: The mean age of the 788 patients with essential hypertension was 53.65 ± 9.08 and 426 (54.1%), and the mean follow-up period was 5.9 ± 1.3 years. Our endpoint, major adverse cardiovascular and cerebrovascular event (MACCE) was detected in 173 (22.0%) patients.