Hemiplejik serebral palsili erişkinlerde ayna tedavisinin el fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of mirror therapy on hand functions of adults with hemiplegic serebral palsy
  1. Tez No: 539727
  2. Yazar: BERNA CALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı, hemiplejik serebral palsili bireylerde geleneksel tedaviye eklenen ayna tedavisinin kas tonusu, motor iyileşme ve fonksiyonel durum üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya yaşları 16-40 yıl arası değişen 50 hasta alındı. Tüm hastalar bulundukları özel eğitim merkezinde haftada 2 gün her seans 40 dakika olmak üzere 8 hafta boyunca geleneksel tedaviye devam ettiler. Ayna grubundaki (n=25) hastaların 40 dakikalık seanslarının 20 dakikasında geleneksel tedavi, 20 dakikasında ayna tedavisi uygulandı. El bileği ve dirsek fleksör kaslarında kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, el bileği ve dirsek eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile, üst ekstremite motor iyileşmesi Brunnstrom Evrelemesi ile, kaba el becerileri Tahta Kutu Blok Testi (TKBT) ile, fonksiyonel durum Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrasında aynı fizyoterapist tarafından yapıldı. Grupların tedavi öncesi karşılaştırılmalarında ayna grubunun el bileği ekstansiyon EHA (p=0,001) ve önkol pronasyon EHA (p=0,017) kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the effect of mirror therapy on muscle tone, motor improvement and functional status in standard treatment in patients with hemiplegic cerebral palsy (CP). A total of 50 patients aged between 16-40 years were enrolled into the study. All patients continued their standard treatment for 8 weeks in a special training center for 2 days per week for 40 minutes.In the mirror group (n=25), 20 minutes of the 40-minute sessions, standard treatment and 20 minutes of mirror therapy were applied. Muscle tone in wrist and elbow flexor muscles wereassessed by Modified Ashworth Scale (MAS), wrist and elbow joint range of motion (ROM) with goniometer, upper extremity motor recoveryby Brunnstrom Motor Staging, gross manual dexterityby Box and Block Test (BBT), functional independence was evaluated by Functional Independence Measure (FIM). Evaluations were performed by the same physiotherapist before and after 8 weeks of treatment.Pre-treatment comparisons of groups revealed that mirror group's wrist extension ROM (p = 0.001) and forearm pronation ROM (p = 0.017) were significantly higher than the control group.