Süt ve daimi diş minelerine uygulanan farklı periodontal polisaj tekniklerinin post operatif eksternal renklenme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects on post operative eksternal staining of different periodontal polishing techniques applied to the enamels of primary and permanent teeth
  1. Tez No: 539726
  2. Yazar: ÖMER FARUK OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Süt ve Daimi Diş Minelerine Uygulanan Farklı Periodontal Polisaj Tekniklerinin Post Operatif Eksternal Renklenme Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, süt ve daimi diş minelerine uygulanan üç farklı periodontal polisaj tekniğinin, post operatif eksternal renklenmeler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: 30 daimi 30 süt dişinden oluşan iki ana gruptaki dişler, uygulanacak üç farklı polisaj tekniğine göre 6 gruba ayrıldı. Numunelerin vestibül yüzeyi median düzlem esas alınarak deney ve kontrol şeklinde iki yüzey olarak değerlendirildi. Bu 6 grupta deney yüzeylerine seçilen polisaj işlemleri uygulandıktan sonra numuneler renklendirme protokolüne tabi tutuldu. Renklendirici ajan olarak Türk kahvesi kullanıldı. Çalışmamızın renklendirme protokolünde pelikıl tabakası oluşturmak amacıyla kullanılan sütün renklenmeye olan etkisinin incelenebilmesi için ilave bir deney düzeneği oluşturuldu. Bu çalışmada ise her biri 10 adet daimi diş içeren deney ve kontrol grupları oluşturuldu; kontrol grubundaki dişler standart renklendirme protokolümüzden farklı olarak süt yerine distile su içerisinde bekletilirken deney grubu standart renklendirme protokolüne tabi tutuldu. Numunelerin başlangıç, polisaj ve renklendirme sonrası renk ölçümleri spektrofotometre cihazı kullanılarak yapıldı ve renk değişiklikleri hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Effects on Post Operative Eksternal Staining of Different Periodontal Polishing Techniques Applied to the Enamels of Primary and Permanent Teeth Aim: The aim of this study was to investigate the effects of three different periodontal polishing techniques on postoperative external coloration. Material Method: The teeth in two main experimental groups consisting of 30 permanent 30 primary teeth were divided into 6 groups according to three different polishing techniques. The vestibule surface of the samples was evaluated as two surfaces as experimental and control based on the median plane. In these 6 groups, the samples were subjected to the coloring protocol after the polishing procedures were applied to the experimental surfaces. Turkish coffee was used as a coloring agent. In our study, an additional experimental setup was created in order to examine the effect of the milk used in the coloring protocol on the coloration of the milk used to form the pellic layer. In this study, experimental and control groups were formed, each containing 10 permanent teeth; the teeth in the control group were kept in distilled water instead of milk, as opposed to our standard staining protocol, the experimental group was subjected to the standard staining protocol. Color measurements were made by spectrophotometer and color changes were calculated after the start, polishing and coloring of the samples. SPSS program was used for statistical analysis.