Mimari korumada artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanımının kayseri kuru köprü üzerinden değerlendirilmesi
Use of augmented reality applications in architectural conservation an assessment based on the case study of aqueduct kuru köprü
  1. Tez No: 539781
  2. Yazar: ADEOTI AKINNI GERARD LEGER OKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE HALE KOZLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AG), tıptan mimarlığa kadar birçok farklı alanda kullanılan bir iletişim aracıdır. Mimari koruma alanında AG, kültür varlığı ve kullanıcı arasında bir köprü olup sanal restorasyon, sanal anasytlosis, sanal rekonstrüksiyon veya arkeolojik sitlerin sanal yeniden yaratımında görselleştirme için bir araç olarak düşünülebilmektedir. Dünya çapında bu alanda çeşitli yöntemlerle birçok örnek çalışma geliştirilmiştir. Mimari koruma alanında kurgulanan bu çalışmalara bir katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, Kayseri Kuru Köprü Su Kemeri için fotogrametri ve bilgisayarlı modelleme yardımıyla 3B modelleri ve dokuları hazırlanmış, Roma-Bizans Dönemi'nden 2017 yılına kadar yapının geçirdiği önemli dönemlerin sanal rekonstrüksiyonlarını içeren modeller ve dokular, 3B motor artırıcı ve AG geliştirme platformu ile stereoskopik ve sürükleyici olmayan iki uygulama olarak tasarlanmış, AG uygulamalarının oluşturulması ve AG dosyaları Google Drive içine yüklenmesi aşamaları kurgulanmıştır. Hazırlanan bu uygulamalar ile Anadolu'da yeni tanınmaya ve kullanılmaya başlayan bu teknolojinin yaygınlaştırılması ve tanıtılmasına katkıda bulunulması, onarımı henüz gerçekleşmeyen, yarı yıkık yapıların farklı bir yöntem ile de değerlendirilebileceğinin ve tanıtılabileceğinin farkındalığının oluşturulması, kültürel mirasın tanıtımı ve diğer tarihi yapılar için altlık oluşturulması ve uygulama alanında literatüre katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) is a communication tool that is used in several fields from medicine to architecture. As a bridge between the cultural heritage and the users, AR is mainly used in the field of architectural conservation for the visualization of virtual restoration, virtual anasytlosis, virtual reconstruction and the recreation of archeologic sites. Based on these purposes there are several case studies that are developed around the world. In this study which is designed to contribute to the previous studies in the architectural conservation's field, a method laid in 3D modeling, texturing, development of AR applications and upload AR applications folders to Google Drive is used to develop an immersive and an non immersive AR application. Developed AR applications are used to visualize the virtual reconstructions of the aqueduct Kuru Köprü from the Roman-Byzantine period to the year 2017 that are prepared thanks to photogrammetry, Computer Aided Design, AR game engine and AR Software Development Kit. This study aims with the developed applications to contribute to the dissemination and the promotion of AR technology in Turkey, to create awareness of a different method for evaluation and the presentation of the semi-collapsed buildings, to serve as base for the presentation of cultural heritage and others historical buildings and to contribute to the literature in the specific field of application.