İş güvenliği uzmanlarının iş tatmini: Geçmiş araştırmalardan günümüze kadar meydana gelen değişikliklerin incelenmesi
Job satisfaction of the occupational safety experts: Evaluation of changes from the past research and today
  1. Tez No: 539782
  2. Yazar: AYSUN GÜLSEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İş güvenliği konusu, önemi bilinmekle birlikte üretim alanında faaliyet gösteren, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için daha büyük pazar gücü olan büyük ölçekli işletmelere nazaran bir maliyet unsuru olarak görülmektedir. İş sağlığı ve güvenliği, işletmelerin işlerini yavaşlatan, görünmez maliyeti arttıran bir faaliyet olarak algılanması uygulamanın başarıyla gerçekleşememesinin en önemli nedenidir. Bu olumsuz algının ortadan kaldırılması için nedenlerin doğru şekilde ortaya konulması gerekir. İş sağlığı ve güvenliğinin işletmelerde uygulanması sırasında farkındalık analizlerinin yapılması bu konunun daha etkili şekilde yürütülebilmesine katkı sağlar. Araştırmanın temel amacı; iş güvenliği uzmanlarının içsel tatmin, dışsal tatmin ve genel iş tatmini düzeyini belirlemektir. Bu araştırmada, 124 iş güvenliği uzmanları üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi vs. gibi demografik ve mesleki değişkenler ile içsel tatmin, dışsal tatmin düzeyinin farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The occupational safety issue is seen as a cost factor compared to large-scale enterprises which have a significant market power for small and medium-sized enterprises operating in the field of production. Occupational health and safety is the most important reason why the implementation of the business is perceived as an activity that slows down the business and increases the invisible cost. The reasons for the elimination of this negative perception need to be accurately demonstrated. During the implementation of occupational health and safety in enterprises, conducting awareness analyzes contributes to this issue to be carried out more effectively. The main purpose of the research; To determine the level of internal satisfaction, external satisfaction and overall job satisfaction of occupational safety experts. In this study, a survey study was conducted on 124 occupational safety experts. As a result of the analysis, gender, age, education level etc. It was determined that the internal satisfaction with the demographic and professional variables and the level of external satisfaction differed.