Development of fiber optical delay line based 10 ghz phase noisemeasurement system
Fiber optik gecikme hattı tabanlı 10 ghz faz gürültüsü ölçüm sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 539807
  2. Yazar: BİLGEHAN PARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fotonik sistem elemanlarının geni ̧s band aralı ̆gında d ̈u ̧s ̈uk kayıplarla ̧calı ̧sabilemekabiliyetlerini y ̈uksek spektral saflıkta mikrodalga sinyallerin olu ̧sturulması,i ̧slenmesi ve da ̆gıtılması gibi alanlara entegre etmeyi ama ̧clayan mikrodalga fo-toni ̆gi son yıllarda ̈one ̧cıkan ̧calı ̧sma alanlarından biridir.Fiber optik ta-banlı gecikme hatları da y ̈uksek saflıkta mikrodalga/milimetre dalga sinyal-larin olu ̧sturulması ve faz g ̈ur ̈ult ̈ulerinin ̈ol ̧c ̈ulmesinde ba ̧sarılı bir ̧sekilde uygu-lanmı ̧s fotonik elemanlardan biridir. D ̈u ̧s ̈uk kayıplı ve geni ̧s sinyal bandına sahipfiber optik gecikme hatları ile makul bir hacimde ̧cok uzun gecikme s ̈ureleriyaratılabilmektedir. C ̧ ok y ̈uksek spektral saflı ̆ga sahip optoeleletronik osilat ̈orsinyal kaynaklarının faz g ̈ur ̈ult ̈ulerini ̈ol ̧cebilmek i ̧cin, fiber optik gecikme hattıtabanlı frekans ayırıcı faz g ̈ur ̈ult ̈ul ̈u ̈ol ̧c ̈um sistemi ̧calı ̧sılmı ̧stır. Sistem tasarımı,sistem elemanlarının se ̧cimi ve karakterizasyonu, sistemin ̧cevresel ko ̧sullara kar ̧sıstabilizasyonu ve sistemin kalibrasyonu konuları detaylı aktarıldı. Geli ̧stirilen sis-tem ile ticari RF sinyal kaynaklarının faz g ̈ur ̈ult ̈uleri ̈ol ̧c ̈uld ̈u ve spektrum analiz ̈or ̈ol ̧c ̈umleri ile kar ̧sıla ̧stırıldı. Son olarak da 1 km ve 2 km gecikme hattına sahipoptoelektronik osilat ̈orlerin faz g ̈ur ̈ult ̈uleri ̈ol ̧c ̈uld ̈u. Geli ̧stirilen sistem 10 GHzta ̧sıyıcı frekanstan 10 kHz uzaklıkta−140 dBc/Hz kadar d ̈u ̧s ̈uk faz g ̈ur ̈ult ̈us ̈un ̈u ̈ol ̧cebilmektedir
Özet (Çeviri)
Microwave photonics is an emerging field of study exploiting broadband, low loss photonics technology for high spectral purity microwave generation, processing and distribution. Fiber optical delay lines are such systems employed successfully for generation and phase noise analysis of microwave signals with high spectral purity. Low loss and wide bandwidth of the fiber optical delay line permits much larger delays to be realized at a reasonable loss at microwave frequencies. In this study, fiber optical delay line based frequency discriminator phase noise measurement system is designed and implemented to resolve ultra low phase noise spectra of optoelectronic oscillators. System design is described in detail including fiber optical and microwave component characterizations, selection criteria, system stabilization against environmental fluctuations and system calibration. Phase noise measurements for various RF synthesizers available in the laboratory are conducted with the developed system and compared to spectrum analyzer phase noise measurements to validate system calibration. Finally, phase noise spectra of optoelectronic oscillators (OEO) with 1 km and 2 km delay elements are demonstrated with the developed system. With 2 km OEO, system can resolve phase noise spectra as low as −140 dBc=Hz at 10 kHz offset from 10 GHz carrier frequency.