Hastane atıksuyundan elektrokoagülasyon yöntemiyle renk gideriminin incelenmesi
Investigation of color removal of wastewater with electrochemical methods
  1. Tez No: 539810
  2. Yazar: GULAR GAHRAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada elektrokoagülasyon yöntemiyle hastane atık suyundan renk giderim verimliliği incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. Elektrokoagülasyon çalışmasında monopolar paralel bağlanmış alüminyum ve paslanmaz çelik elektrotlar kullanılmıştır. Atıksuyun özellikleri: 7.48 pH, 746 µs/cm elektriksel iletkenlik, 416 mg/l KOİ, 218 mg/l BOİ5, 62 mg/l N, 11.1 mg/l P ve 4.40 mg/l AKM parametreleri ile karakterize edilmiştir. Renk giderim verimi üzerine gerçekleştirilen çalışmalarda: başlangıç pH 2-9, akım yoğunluğu 10-100 A/m2, elektroliz süresi 5-30 dakika ve karıştırma hızı 100-200-300 rpm aralığında değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışma sonuçlarından optimum koşullar pH=8, akım yoğunluğu 10 A/m2, elektroliz süresi 30 dak ve karıştırma hızı 100 rpm belirlenmiştir. Optimum koşullarda hastane atıksuyundan % 95.76 renk giderim verimine ulaşılmıştır. Elektrokoagülasyon prosesi için optimum koşulların belirlenmesinin ardından, yine aynı optimum koşullarda KOİ, BOİ5, AKM, bulanıklık, renk, N ve P giderim değerlerine bakılmış ve %16.55 KOİ, % 14.28 BOİ5, % 81.58 renk, % 57.78 bulanıklık, % 60.61 AKM, % 65.55 P ve % 56.72 N giderim verimleri elde edilmiştir. Çalışmanın amacı, hastane atıksuyunun arıtımında renk gideriminde elektrokoagülasyon sürecinin uygulanabilirliğini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the color removal efficiency of the hospital waste water was investigated and its optimum conditions were determined by electrocoagulation method. Monopolar parallel-bonded aluminum and stainless steel electrodes were used in the electrocoagulation study. Characterization of wastewater: 7.48 pH, 746 ,s / cm electrical conductivity, 416 mg / l COD, 218 mg / l BOD5, 62 mg / l N, 11.1 mg / l P and 4.40 mg / l with AKM parameters characterized. On the color removal efficiency: the effects of initial pH, current density, the electrolysis time and the effect of stirring speed to electrocoagulation experiments was examined. From the conditions of experimental study, the optimum pH = 8, current density 10 A / m2, electrolysis time 30 min and mixing speed 100 rpm were determined as. 95.76 % color removal efficiency was obtained from hospital wastewater under optimum conditions. Following the determination of optimum conditions for the electrocoagulation process, COD, BOD5, AKM, turbidity, color, N and P removal values were examined at the same optimum conditions and 16.55 COD, 14.28% BOD5, 81.58% color, 57.78% turbidity, 60.61% AKM , 65.55% P and 56.72% N removal efficiencies were obtained. The aim of this study is to evaluate the feasibility of electrocoagulation process in color removal in hospital wastewater treatment.