Elektromanyetik uyumlulukta çeşitli açıklıklara sahip kapalı metalik kutuların elektrik alan ekranlama etkinliğinin tahmini
The investigation of electric field shielding effectiveness of metallic enclosures with various apertures at electromagnetic compatibility
- Tez No: 539855
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ekranlama, elektrik ve elektronik sistemleri elektromanyetik kirlilikten korumak için kullanılan uygulamalardan birisidir. Ekranlama, ideal bir şekilde yapıldığı zaman, elektrik ve elektronik sistemleri çevredeki elektromanyetik kirlilikten koruduğu gibi bu sistemlerden kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin de dış ortama yayılmasını engeller. Havalandırma, kablo giriş/çıkışı gibi zorunlu etkenlerden dolayı bir ekran üzerinde delikler açıldığında ekranın ekranlama performansı düşer. Ekran tasarımı yapılırken açıklıkların türüne ve sayısına dikkat edilmelidir. Bu tez çalışmasında çeşitli sayıda ve geometride açıklıklara sahip kapalı metalik kutuların elektrik alan ekranlama etkinliği performansları 0,001 – 2 GHz arasında incelenmiştir. Hesaplamalar için iletim hattı yöntemi ve CST Microwave Studio programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The shielding is one of the methods used for protecting electrical and electronics systems from electromagnetic pollution. When shielding is realized in an ideal manner, not only it protects the electrical and electronics systems from environmental electromagnetic pollution, but it also prevents the emission of electromagnetic pollution that is caused by these systems to the outside environment. The shielding performance of a screen decreases when holes on the screen are opened due to compulsory factors such as ventilation, cable entry/exits etc. During the design of the screen, the types and numbers of apertures must be taken into account. In this thesis, electric field shielding effectiveness performances of metallic enclosures with various numbers and geometry of apertures are investigated between the frequencies 0,001 – 2 GHz. Transmission line method and CST Microwave Studio program are used in the calculations.