Mobil fetal kalp hızı monitorizasyon sistemi (FKHMS)
Mobile fetal heart rate monirorization system
- Tez No: 539895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ZONTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tez, bir mobile entegre Doppler (mDoppler) cihazı aracılığı ile Fetal Kalp Hızı (FKH)'nın uzaktan izlenmesi (örn. ev ortamı)'ni ele almaktadır. Geliştirilen sistemin amacı, özellikle yüksek riskli gebeliklerde fetüsteki risk durumunun, mobil entegre Doppler cihazı ile izlenmesini ve FKH'nın hesaplanmasını sağlamaktır. FKHMS, evdeki gözlem periyodu sırasında mDoppler cihazını anne adayının karnına bağlayarak ve FKH değerlerini dikkate alarak mevcut fetüs koşullarını analiz etmeyi sağlayan kendi çıkarım mekanizmasına sahiptir. Gözlem periyodu sırasında mDoppler'in çıkış sinyali olarak anında toplanan FKH değerleri, anne adayının mobil cihazında görüntülenir ve ayrıca FKHMS'ne veri girişi yapılır. Mevcut fetüs koşulları, sırasıyla fetüsün Normal, Atipik / Uyarı ve Anormal / Alarm koşullarını gösteren Yeşil, Sarı ve Kırmızı olarak kodlanır. Bu nedenle, FKHMS, alarm durumu haline sorumlu ebeveynleri, hekimi ve ambulans servisini bilgilendirir. Bu araştırmada, FKHMS, Dawes / Redman algoritması kullanılarak değerleri takip etmek amacıyla bir vakanın son 10 gebelik haftası için (30 ila 40. haftalar) FKH örnek değerlerini ele almaktadır. FKHMS, literatürde (Elektronik Fetal Monitorizasyon) EFM görevinin görsel analiz algoritmalarından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses a new approach to Fetal Heart Rate Monitoring System (FHRMS) via a mobile integrated Doppler device (mDoppler) for monitoring Fetal Heart Rate (FHR) remotely (i.e. home). The aim of the developed system is to provide ease of FHR monitoring and computing current fetus risk conditions especially for high-risk pregnancy cases via a mobile integrated Doppler device. FHRMS has its own inferring mechanism that provides to analyze current fetus conditions by considering FHR values through connecting a hand held mDoppler device to labour's abdomen during observing period at home. The instantly-gathered FHR values as output signal of the mDoppler during observation period are displayed on the labour's mobile device monitor and also input data set to the FHRMS. The current fetus conditions are coded as Green, Yellow, and Red status by the FHRMS signifying the Normal, Atypical/Warning, and Abnormal/Alarm conditions of the fetus respectively. Thus FHRMS informs the responsible parents, physician and the ambulance service if alarm status is observed. In this research, FHRMS considers 10 sets of FHR instance values for the last 10 gestation weeks (started at 30th up to 40th weeks) from a subjects labour's that are traced as a case study to track the Dawes / Redman algorithm of the FHRMS. The FHRMS tracing mechanism is developed from visual analysis algorithms of (Electro Fetal Monitoring) EFM task in literature.