Bilyalı dövme ve kriyojenik işlem uygulanmış inconel 718 alaşımının aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of wear behavior of inconel 718 with shot peening and cryogenic treatment
  1. Tez No: 539896
  2. Yazar: ÖVÜNÇ ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Inconel 718 havacılık malzemesinin farklı parametrelerde bilyalı dövme ve kriyojenik işlem sonrasında sertlik, yüzey pürüzlülüğü, kalıntı gerilme ve aşınma özellikleri incelenmiştir. 10 farklı numuneden 1 tanesi işlem görmemiş, geriye kalan 9 adet üçerli gruplar halinde 3 farklı parametrede bilya ile dövülmüştür. Her bir parametre seti içerisindeki birer adet numuneye derin ve sığ kriyojenik işlem uygulanmıştır. Yüzey işlemi gören numunelerde kalıntı gerilmeler XRD yardımıyla ölçülmüştür. Bilyalı dövme sonrasında kriyojenik işlem uygulanmış numunelerde sertlik ve sürtünme katsayısı açısından kısmi değişiklikler elde edilmiştir. Deneyler sonucunda 12 Almen değerinde bilyalı dövme ve sığ kriyojenik işlem uygulanmış numune aşınma direnci açısından en iyi sonucu vermiştir. Çalışma sonucunda kalıntı gerilme ile aşınma arasında doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hardness, surface roughness, residual stress and wear beahavior of Inconel 718 aerospace material with different surface treatment by shot peening and cryogenic process have been evaluated. There are 10 samples in the study, 1 without any treatment and rest ise divide into 3 groups for 3 sets of shot peening. In every shot peening parameter set, one sample remained the same while other two has further process on DCT and SCT. Residual stresses were measured by XRD. Friction coefficient and hardness values of the samples, which haveg cryogenic treatment after shot peening, were changed slightly. Results of the study shows that shot peening with 12 Almen and shallow cryogenic combination gave the best result for wear resistance. Results also show that there is a linear relation with residual stresses and wear resistance.