Nortriptilin hidroklorür'ün sulu çözeltisinin termodinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermodynamic properties of aqueous solution of nortriptyline hydrochloride
  1. Tez No: 539925
  2. Yazar: MUHAMMET TAHA KALPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SAVAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Antidepresan ilaç Nortriptilin Hidroklorür'ün sulu çözeltisinin 298,15 K - 323,15 K sıcaklık aralığında elektriksel iletkenlik, yoğunluk ve ultrases hızı ölçülmüştür. Ölçülen ultrases hızı ve yoğunluk değerleri kullanılarak izentropik sıkıştırılabilirlik, izentropik molar sıkıştırılabilirlik, görünen molar hacimleri hesaplanmıştır. Ölçülen elektriksel iletkenlik değerleri kullanılarak 298,15 K - 323,15 K sıcaklık aralığında kritik misel konsantrasyonu değerleri bulunmuştur. Gibbs serbest enerjisi, standart entalpi ve standart entropi gibi termodinamik parametrelerin hesaplanması ve yorumlanması için kütle tesiri kanunundan türetilen Phillips yöntemi kullanılmıştır. Miselleşme tepkimesinin kendiliğinden gerçekleştiği ve miselleşmenin 308,15 K sıcaklığında maksimum olduğu görülmüştür. Hesaplanan kısmi molar izentropik sıkıştırılabilirlik değerlerinin büyük ve negatif çıkması miselleşmede van der Waals etkileşimlerinin baskın olduğunu göstermiştir. Kısmi molar hacimdeki değişim değerinin yüksek çıkması hidrofobik hidrasyonun büyük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity, density and ultrasound speed of antidepressant drug Nortriptyline Hydrochloride were measured at the temperature range of 298,15 K – 323,15 K. Using the ultrasound and density values measured, isentropic compressibilty, isentropic molar compressibilty and apparent molar volumes were calculated. Using the electrical conductivity values that measured, critical micelle concentrations were found between the temperatures of 298.15 K - 323.15 K. The Phillips method derived from the mass action law was used to calculate and analyze thermodynamic parameters such as the Gibbs free energy, standart enthalpy and standart entropy. It was found that the micellization reaction is spontaneous and maximum at 308.15 K temperature. Calculated isentropic compressibilty values being high and negative shows that van der Waals interactions are dominant in the micellization process. Change in partial molar volume value being high shows that the hydrophopic hydration rate is also high.