Çeşitli kozmetik ürünlerin mikrobiyal kontaminasyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of microbial contamination level of various cosmetic products
  1. Tez No: 539924
  2. Yazar: GÖKHAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Türkiye piyasasında bulunan 561 kozmetik ününün mikrobiyolojik analizi yapılmıştır. 561 numunenin 175'i koruyucu içeren, 386'sı koruyucu içermeyen kozmetik üründür. Koruyucu bulunduran kozmetik ürünlerde, koruyucuların mikrobiyolojik analizler sırasında antimikrobiyal etkilerini ortadan kaldırmak için nötralizasyon işlemleri yapılmıştır. Bu çalışmada 561 kozmetik ürünün 163'ünde mikrobiyolojik olarak yasal mevzuatların üzerinde mikrobiyolojik kontaminasyon görülmüştür. Koruyucu içeren numunelerin 16'sı (% 9,1), koruyucu içermeyen numunelerin 147'si (% 38,1) kozmetik yönetmeliğine göre uygun değildir. Kozmetik ürünlerde kullanılan koruyucu maddelerin etkinliği nedeni ile patojen mikroorganizma tespit edilememiş olmasına rağmen koruyucu içermeyen ürünlerin 14'ünde S. aureus, 14'ünde P. aeruginosa, 32'sinde E. coli ve 9'unda C. albicans tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 20325 Anahtar Kelimeler : Kozmetik ürünler, koruyucu, mikrobiyal kontaminasyon Sayfa Adedi : 108 Danışman : Prof. Dr. Neslihan GÜNDOĞAN
Özet (Çeviri)
In this study, microbiological analysis of 561 cosmetic products in Turkish cosmetic market were executed. 175 of 561 samples were preservative-involving, 386 samples were non-preservative-involving cosmetic products. Neutralization processes of cosmetic products containing preservatives were performed dispose antimicrobial effects of preservatives during microbiological analysis. In this study microbiological contamination were observed above limits of legal regulations in 163 of 561 cosmetic products. 16 (9,1%) of preservative-involving samples and 147 (38,1%) of non-preservative-involving samples were not suitable according to cosmetic regulations. Although pathogenic microorganisms could not be detected due to the effectiveness of the preservative substances used in cosmetic products, 14 S. aureus, 14 P. aeruginosa, 32 E. coli ve 9 C. albicans were detected in non-preservative-involving cosmetic products. Science Code : 20325 Key Words : Cosmetic products, preservative, microbial contamination Page Number : 108 Supervisor : Prof. Dr. Neslihan GÜNDOĞAN