Arap Baharı sonrası Almanya'nın mülteci krizine yaklaşımı ve İslamofobi'nin yükselişi
Germany's approach to the refugee crisis after the Arab Spring and the rise of Islamophobia
- Tez No: 539948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ CANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
2010 tarihinde Arap coğrafyasında tezahür eden halk ayaklanmaları ve çatışmalar birçok insanın göç ederek sığınmacı ve mülteci konumuna düşmesine neden olmuştur. Bu isyanlar bazı ülkelerde iç savaşa dönüşürken ayaklanmaların son durağı olan Suriye‟de çatışmaların özellikle iç savaşa dönüşmesi dünya genelinde Suriyeli mülteci krizine yol açmıştır. İlk zamanlar yapılan göç hareketleri ve sığınmacı sorunu ağırlıklı olarak çevre ülkeleri etkilerken 2015 tarihine gelindiğinde Avrupa ülkelerini de çok yakından etkilemiştir. Bu dönemde özellikle Suriye‟de yaşanılan çatışmalardan kaçarak kitleler halinde Avrupa ülkelerine ulaşan sığınmacılar Avrupa‟da mülteci krizinin yaşanmasına neden olmuştur. Varış ülkesi olarak Almanya‟nın en çok hedef ülkelerden biri olması ülkeyi mülteci krizinde çok derinden etkilenmiştir. Arap Baharı sonrası Almanya‟nın maruz kaldığı bu sığınmacı ve mülteci sorunu özellikle 2015 tarihinde patlak veren mülteci krizi ekseninde yürütülen politikalar gerek Avrupa Birliği içerisinde gerekse Almanya‟nın iç politikasında ve Alman toplumunun bazı kesimlerinde çok tartışılır olmuştur. Bilhassa 2015 yılında Almanya‟ya yapılan sığınma başvurularının tavan yapması ve Angela Merkel‟in ilk zamanlar uyguladığı açık kapı politikasıyla birlikte çoğalan mülteci durumu ülkede yabancı düşmanlığının da artmasında etkili olmuştur. Özellikle yaşanılan bazı sorunlar ile terör olayları mültecilere yönelik ve büyük bir kısmının da Müslüman olmasıyla birlikte Müslümanlara karşı ayrımcılık, nefret, ırkçılık ve Şiddet eylemlerinde de bir yükselişi beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Arap Baharı sonrası Almanya‟nın mülteci krizine yaklaşımı ele alınarak ve bu doğrultuda yine Arap Baharı sonrası Almanya‟da yükselen İslamofobi analiz edilmiştir. Aynı zamanda Almanya‟da yapılan alan araştırmasıyla da Alman toplumunun konuyla ilgili görüşleri alınmış ve çalışma bu şekilde desteklenerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Civil commotions and conflicts that occurred in Arab world in 2010 caused many people to immigrate and become asylees and refugees. While those rebellions turned into civil war in some countries, the fact that conflicts turned into civil war in Syria which is the last stop of rebellions has caused Syrian refugee crisis worldwide. While the movement of migration and asylee problem in the earlier stages affected mainly the neighboring countries, these also affected European countries profoundly in 2015. During this period, refugees who fled from the conflicts especially in Syria and reached European countries in mass, caused the refugee crisis in Europe. Germany as the destination country is one of the most targeted countries in the country was deeply affected by the refugee crisis. This asylee and refugee problem that Germany encountered after the Arab Spring have become highly debatable in the policies followed in the matter of the refugee crisis that broke out 2015, in the European Union and domestic policy of Germany and some segments of the German society. Particularly the fact that asylum requests to Germany heat record high in 2015 and the rising refugee problem in consequence of the open-door policy followed by Angela Merkel in the beginning also have influence in rising xenophobia in the country.Especially with some problems experienced and terrorist incidents directed towards refugees and the majority of them being Muslims, there has been an increase in discrimination, hatred, racism and violence against Muslims.In this study, the approach of Germany to the refugee crisis after the Arab Spring, and in this direction, Islamophobia was analyzed in Germany after the Arab Spring.In the meantime, the study is supported and scrutinized by taking opinion of the German society on the matter by means of field research carried out in Germany.