Betülin molekülünün bazı bakterilerle biyotransformasyonu ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Biotransformation of betulin with some bacteria and investigation of its apoptotic effects
  1. Tez No: 539960
  2. Yazar: ŞAZİYE GAMZE KAHRAMAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRAN, DOÇ. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda ilaç bulma ve geliştirme çalışmalarında, biyolojik etkinliği bilinen bir molekülden yola çıkılarak kimyasal veya biyoteknolojik yöntemlerle türevlendirme ile daha yüksek biyolojik aktiviteye ve daha az yan etkiye sahip ilaçların elde edilmesine yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Bu çalışmada farklı biyolojik aktivite gösterdiği bilinen betülin molekülünün bakteriyel kültürler ile biyotransformasyontepkimeleri sonucu türevlerinin elde edilmesi, betülin ve elde edilmesi muhtemel türevlerin antimikrobiyal ve A549, HepG2 ile 5RP7 kanser hücrelerine karşı apoptotik etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Betülinin 7 farklı bakteri (StaphylococcusaureusATCC 6538, ProteusvulgarisNRRL B-123, BacillussubtilisNRRL B-4378, StreptomycesgriseolusNRRL B-1062,Escherichia coliATCC 8739, StaphylococcusaureusATCC 43300 ve BacillusvelezensisNRRL B14580) ile gerçekleştirilen biyotransformasyon tepkimelerinden saf metabolit üretilemedi. Antikanser aktivite çalışmalarında, betülin molekülünün A549, HepG2 ve 5RP7 hücre dizilerine karşı sırasıyla 207.7, 125.0 ve 28.3 µg/mL İK50 değerlerine sahip olduğu bulunmuştur. SI değerleri ise sırasıyla 30, 50 ve 223 olarak belirlenmiştir. Bu durum betülinin aktivitesinin A549 ve HepG2 hücrelerine karşı seçici olmadığı ve sağlıklı hücrelere karşı sitotoksisitesinin etkinliğini sınırlandırdığını, ancak 5RP7 (28.33±1.53 µg/mL) hücresine karşı seçici olarak sitotoksik etkinlik gösterdiğini söylemek mümkündür. Ayrıca bunun etkisinin apoptotik mekanizmaya dayandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, research Studies based on derivatisation of a biologically active molecules through chemical and Biotechnological methods to develop more active drug ingredients with less side effects have gained importance in finding and developing new drug canditate molecules studies. In this study it was aimed at obtaining derivatives of betuline which is known to exhibit a variety of Biological properties through biotransformation Reactions with bacterial strains and investigating the antimicrobial activities and apoptotic effects against A549, HepG2 and 5RP7 cancer cell of betuline and its possible metabolites. Biotransformation reactions of betuline by 7 bacteria (Staphylococcus aureus ATCC 6538, Proteus vulgaris NRRL B-123, Bacillus subtilis NRRL B-4378, Streptomyces griseolus NRRL B-1062, Escherichia coliATCC 8739, Staphylococcus aureus ATCC 43300 and Bacillus velezensis NRRL B-14580) produced no pure metabolite. In in vitro anticancer activity studies, betuline was found to exert anticancer activity against A549, HepG2 and 5RP7 cell lines with an IC50 value of 207.7, 125.0 and 28.3 µg/mLwhereas SI values were found to be 30, 50 and 223, respectively. This indicated that betuline activities against A549 and HepG2 cell lines were nonselective and limited its cyctotoxic activity against healthy cells but it is possible to say that it exerted selective activity against 5RP7 cell (28.33±1.53 µg/mL). In addition, it was shown that its effect is based on apoptotic mechanism.