Desıgn of cell-loaded mıcrocapsule for cellular therapy
Hücresel tedavi i̇çin hücre mikrokapsülü dizayni
  1. Tez No: 835197
  2. Yazar: MEHMET ALİ KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Polimerik malzemeler kullanılarak biyomimetik kapsüllerin oluşturulması, kök hücreleri izole etmenin, onları çevresel etkilerden korumanın, allogreft reddini ortadan kaldırmanın ve hücresel tedavinin etkinliğini artırmanın bir yoludur. Bu çalışmanın ilk bölümünde, fibroblastlar (L929) ve mezenkimal kök hücreler, 12 güne kadar inkübasyon için in vitro koşullar altında aljinat ve aljinat-jelatin mikro boncuklar içine kapsüllendikten sonra gelişmiş canlılıkları ve işlevsellikleri araştırıldı. Bu nedenle, elektrostatik destekli püskürtme tekniği ile üniform ve enjekte edilebilir (
Özet (Çeviri)
Construction of biomimetic encapsulates using polymeric materials is way to isolate stem cells, protect them from environmental effects, eliminate allograft rejection, and increase the efficiency of cellular therapy. First part of in this study, fibroblasts (L929) and MSCs were investigated for their improved viability and functionality once encapsulated inside the alginate and alginate-gelatin microbeads under in vitro conditions for up to 12 days of incubation. Thus, uniform and injectable (