Biyomolekül içeren polielektrolit konjugatları
Biomolecule-polyelectrolyte conjugates
- Tez No: 316033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP AKDESTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Polielektrolit özellikteki farklı sentetik polimerlerin biyomoleküller ile etkileşimleri biyolojik açıdan önemli mekanizmaların varlığını ortaya koymakta ve biyomedikal uygulamalar için büyük önem taşımaktadır. Polielektrolit - biyomolekül konjugatları yeni tip sentetik polimerik aşı sistemlerinin geliştirilmesinde, biyomolekülün kararlılığının arttırılmasında, organ, doku, hücre ve reseptör hedeflemelerinin gerçekleştirilmesinde, biyopolimre ait çözünürlük gibi kimi sorunlarının giderilmesi ve canlıda uzun sürede salınımının sağlanmasında, biyouyumluluğunun arttırılmasında, tanı teşhis kitlerinin hazırlanmasında, biyosensör sistemlerinin geliştirilmesinde önemli ve öncü sistematik yapıları teşkil etmektedirler.Bu yönde yapılan çalışmlarımızda sentetik polielektrolitlerin (poliakrilikasid, polioksidonyum gibi polimerler ve polimetilvinileter-ko-maleikanhidrid, poli(vinilpirolidon-ko-akrilikasid), poli(asetikasid-ko-N-izopropilakrilamid) gibi kopolimerler) özellikle antikanser özelliği bilinen betulin , steroid yapıdaki hormonlardan estradiol ve progestron, melanoma kanser peptidlerinden MAGE-3(121-134) peptid dizesi ve BSA gibi biyomoleküller ile farklı yöntemler ve çapraz bağlayıcılar (EDC, CDI, vb.) kullanılarak gerçekleştirilen konjugasyon reaksiyonları ile sentezlenen konjugatların ve hazırlanan komplekslerin kimilerinde yapı işlev analizleri, sitotoksisite testleri, antioksidan özelliklerinin incelenmesi kimilerinde ise immünolojik hayvan deneyleri gerçekleştirildi.Bu sayede daha etkin, kararlı, hücre yönlendirmesi yapılabilen diagnostikler elde edilmesi amaçlanmakta, teşhis kitlerinde ve tedavi yöntemlerinde kullanılmasına yönelik ön çalışmaların yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Interaction of biomolecules with different synthetic polymers, which has polyelectrolyte characteristic, reveals biologically the existence of important mechanisms and it has a great importance for biomedical practice. Polyelectrolyte - biomolecule conjugates comprise as an important and lead systematic structures in developing of the new types of synthetic polymeric vaccine systems, increasing the stability of biomolecule, realizing to organ, tissue, cell, and receptor targeting, overcoming some problems, such as resolution of biopolymer and the provision of long-period oscillation creature, increasing biocompatibility, preparing diagnosis and diagnostic kits and developing biosensor systems.In our laboratory work, some of conjugates are synthesized with performed conjugation reactions using different methods and cross linkers (EDC, CDI, etc.) and some of complexes were prepared with synthetic polyelectrolytes (polymers like polyacrylic acid, polioksidonyum and copolymers like poly methylvinylether, co-maleic anhydride, poly(vinyl pyrrolidone, co acrylic acid), poly (N isopropyl acrylamide co asetikasid) ) and biomolecules like betulin which is known its anticancer effect, estradiol and progesterone which are steroid hormones, MAGE-3 (121-134) peptide line which is melanoma cancer spesific peptide and BSA. In some of conjugates and complexes antioxidation and cytotoxicity tests, analysis of the structure function and in some of them immunological animal experiments were realized.In this way, obtaining more efficient, stable, cell orientation can be done diagnostics is intended and preliminary studies in order to use identification kits and methods of treatment are targeted.