Kadmiyum ve titanyum-kadmiyum kaplamaların korozyon ve hidrojen gevrekliği açısından kıyaslanması
Comparison of cadmium and titanium-cadmium (Ti-cad) coatings in terms of corrosion and hydrogen embrittlement
- Tez No: 539974
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uçak malzemelerinin olumsuz çevresel etkilerden korunması amacıyla kaplama yapılması, korozyonla mücadelede en önemli bakım unsurunu oluşturmaktadır. Kadmiyum kaplamalar, benzersiz fonksiyonel ve performans özelliklerinden dolayı havacılık endüstrisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Hizmet şartlarında kırılganlıktan ve korozyondan korunmanın kilit gereksinim olduğu iniş takımı yapısal bileşenlerinde, cıvata ve pimler gibi yüksek mukavemetli çelik bağlantı elemanları dahil olmak üzere çok çeşitli bileşende, korumada uzun vadeli güvenilirlik sağlaması nedeniyle kapsamlı bir şekilde kullanılmaktadır. Bağlantı elemanlarında kadmiyum, doğru yükleme kuvvetlerinin (tork-gerdirme performansı) gerekli olduğu durumlarda bir dereceye kadar yağlama sağlar. Bir dezavantaj olarak ortaya çıkan hidrojen gevrekliğinin giderilmesi için yapılan en etkili çalışmalardan bir tanesi de yüzey gözenekliliğini arttırarak hidrojen çıkışı için daha geniş bir hacim sağlayan ve çözelti içerisine titanyum partiküllerin ilave edilmesi ile oluşturulan titanyum kadmiyum kaplamalardır. Yapılan çalışmada, uçak parçalarında kullanılan 4130 ve 4340 çeliğini korozyondan korunma amacıyla parçalara uygulanan kadmiyum ve titanyum-kadmiyum kaplamalar, sağladığı korozyon direnci ve hidrojen gevrekliğinin çekme mukavemetine etkisi açısından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coating processes, which are applied to protect aviation materials from damaging effects of enviroment, are one of the important maintance methods to handle corrosion. Cadmium plates have distinctive functional and particular performance features which makes it favourable in aviation industry. For instance, in service condition, there is a key requirement of preventing from brittleness and corrosion for landing gears' structural components, and also having long-term trustworthiness of protection for linking parts including such as bolts and nuts. Cadmium plating provides also a low coefficient of friction and therefore some lubrication for fasteners to a point which allows it to have reliable torquing of plated threads. One of the most well accepted studies to eliminate the hydrogen embrittlement, which comes as a disadvantage of cadmium electroplating, is adding titanium particles into a cadmium solution increases the surface porosity and therefore provides a larger volume to allow hydrogen molecules to evacuate,. In this study, cadmium and titanium-cadmium plated 4130 and 4340 steels which are used in aircraft components are compared in terms of corrosion resistance and the effects of hydrogen embrittlement on tensile strength.