Sigaranın kardiyak fonksiyonlar üzerindeki etkilerinin speckle tracking ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmesi
Investigation of the effects of smoking on cardiac functions by speckle tracking echocardiography
  1. Tez No: 540001
  2. Yazar: ÖZGE CAN BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA EMEL ERYÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Amaç: Sigara, koroner kalp hastalıkları açısından bilinen bir risk faktörü olmasına rağmen, miyokard disfonksiyonu ve sigaranın ilişkisinin incelendiği çalışmalarda sonuçlar çelişkilidir. Rutin kullanımdaki konvansiyonel ekokardiyografi, kalpteki yapısal değişiklikleri erken ve subklinik olarak saptamada yetersiz olabilmektedir. Speckle tracking (benek izleme) ekokardiyografi (STE), standart ekokardiyografiden farklı olarak miyokard hareketlerini bir bütün olarak değil, benekler kümesi oluşturarak takip etmekte ve böylece miyokardiyal deformasyonun derecesini erken dönemde de saptayabilmektedir. Bu çalışmada amacımız, sigara kullanımının miyokardiyal fonksiyonlar üzerine etkisi olup olmadığının, konvansiyonel ekokardiyografi ve STE ile saptanması ve iki yöntem arasında, miyokard disfonksiyonunu saptamada fark olup olmadığının belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza 80 sigara içen sağlıklı kişi (≥5 paket/yıl) ve 70 hiç sigara içmemiş sağlıklı kontrol ardışık olarak dahil edilmiştir. Tüm hastaların ve kontrol grubunun sağ ve sol kalp fonksiyonları hem konvansiyonel ekokardiyografi hem de“Speckle tracking”ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Although smoking is a well-known risk factor for coronary heart disease, the results are contradictory in studies investigating the relationship between myocardial dysfunction and smoking. Conventional echocardiography in routine use may be inadequate to detect early and subclinical structural changes in the heart. Speckle tracking echocardiography (STE), unlike standard echocardiography, does not monitor myocardial movements as a whole, but rather a cluster of spots, thus detecting the degree of myocardial deformation at an early stage. In this study, our aim was to determine whether smoking had an effect on myocardial functions by conventional echocardiography and STE, and whether there was any difference between the two methods in detecting myocardial dysfunction. Method: The study included 80 healthy smokers (≥5 packs / year) and 70 non-smoker healthy controls consecutively. Right and left heart functions of all patients and control groups were evaluated by both conventional echocardiography and Speckle tracking echocardiography.