Deri yolma bozukluğu olan hastaların işlevsel manyetik rezonans görüntüleme bulgularının incelenmesi
The examination of magnetic resonance imaging findings in patients with skin picking disorder
- Tez No: 540002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaçlar: Deri yolma bozukluğu (DYB), tekrarlayıcı ve kompulsif yolma davranışı sonucu oluşan deri lezyonlarıyla karakterize bir klinik tablodur. DYB'de artmış emosyonel tepkisellik, emosyon düzenleme bozukluğu, artmış dürtüsellik ve yanıt inhibisyonu gibi işlevlerde bozukluklar olduğu bildirilmiştir. DYB nörobiyolojisine dair bilgilerimiz kısıtlıdır. Daha önceki görev temelli işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (iMRG) çalışmalarında, frontal alanlar, bazal ganglionlar, amigdala, insula gibi yürütücü işlevler ve emosyon düzenlemesi ile ilgili bölgelerin bağlantısallıklarında farklılıklar gözlenmiştir. Bu çalışmada, dinlenim durumundaki beyin aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya ilaç kullanmayan ve psikiyatrik eştanısı bulunmayan 10 DYB'li hasta ile yaş, cinsiyet ve eğitim süresi bakımından eşleştirilmiş 10 sağlıklı kontrol alındı. Tüm katılımcılara dinlenim durumu sırasında iMRG ölçümü yapıldı. 3T MR görüntüleme cihazı ile yapılan ölçümler SPM-8 ile ön-işlemeden geçirildi. Bağlantısallıkların ölçümü için MATLAB ortamında çalışan CONN yazılımı kullanıldı. Bulgular: DYB'si olanlarda kontrol grubuna göre sağ orta frontal girusta iki kümenin (p=0.000003, MNI tepe koordinatları: 44 -50 -14; küme hacmi = 885 voksel ve p=0.000033, MNI tepe koordinatları: -10 -80 -14; küme hacmi = 678) ve sağ angular girusun (p=0.000172, MNI tepe koordinatları:18 -42 -6; küme hacmi: 571 voksel) bağlantısallıklarında negatif korelasyonlar görüldü. Sonuçlar: DYB'li hastalarda önceki iMRG çalışmaları, belirti provokasyonu veya görev sırasında yapılmıştır. Bilgimize göre, çalışmamız DYB'li hastalarda yapılan ilk dinlenim durumu iMRG çalışmasıdır. Çalışmamızda, tohumdan-voksele veri analizinde, olağan durum ağı ve merkezi yürütücü ağ bağlantısallıklarının değiştiği saptanmıştır. Bu bulgular, olağan durum ağının ve merkezi yürütücü ağın, DYB'nin nörobiyolojisinde önemli bir rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Skin picking disorder (SPD) is characterized by repetitive and compulsive picking behaviour leading to tissue damage. Neuropsychological studies in SPD reported impairments in response inhibition, emotion regulation, increased emotional reactivity and increased impulsivity. Little is known about the neurobiology of SPD. Previous functional magnetic resonance imaging (fMRI) findings about SPD showed abnormalities in regions about emotion regulation and executive functions, such as frontal regions, basal ganglia, amigdala and insula. This study aims to investigate connectivity abnormalities during resting state. Methods: This study included 10 drug naive SPD patients and 10 healthy controls (matched on age, gender and years of education). The patients did not have any comorbidities. All participants underwent fMRI scans during resting state. Experiments were performed on a 3 T MRI scanner. Data were preprocessed using Statistical Parametric Mapping software.Seed-to-voxel functional connectivity analysis was performed using the CONN toolbox. Results: SPD patients displayed increased negative correlation in functional connectivity in the two clusters of right middle frontal gyrus (p=0.000003, MNIpeak coordinates: 44 -50 -14; cluster sizes= 885 voxel ve p=0.000033, MNI peak coordinates: -10 -80 -14;cluster sizes = 678 voxel) and right angular gyrus (p=0.000172, MNI peak coordinates: 18 -42 -6; cluster sizes=571 voxel). Discussion: Previous fMRI studies about SPD were either task-based or during symptom provocation. To our knowledge, this is the first resting-state fMRI study of individuals with SPD. By applying seed-to-voxel connectivity analysis with CONN, we found altered functional connectivity in regions of executive network and default mode network. These results suggest that abnormal connectivity in the executive network and default mode network might play a crucial role in the neurobiology of SPD.