Kapalıçarşı Çadırcılar Caddesi hanlarının dönüşümü, yapısal analizi ve koruma sorunları
Transformation, structural analysis and preservation concerns of Grand Bazaar's Çadırcılar Street hans
- Tez No: 540022
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kurulduğu günden itibaren İstanbul'un ticaret merkezi olan bölgenin kimliğini oluşturan Kapalıçarşı, içinde barındırdığı dükkanları, üstü örtülü sokakları, hanları, mescit ve çeşmeleriyle korunması gerekli önemli bir kültür varlığıdır. Çadırcılar Caddesi ve caddede sıralanan hanlar bu oluşumun önemli birer parçası iken 1894 Depremi'nde ağır hasar görüp, alınan onarım kararlarıyla Çarşı dışında bırakılmıştır.Bu çalışmada, 1894 Depremi sonrası gerçekleştirilen onarımlarda Kapalıçarşı dışında bırakılan Çadırcılar Caddesi ve bu cadde üzerinden ulaşılan hanların zaman içerisinde geçirdiği dönüşüm ele alınarak yapısal olarak korunmuşluk durumları analiz edilmiş, bu analizlerin sonucunda kentsel ölçekte ve tek yapı ölçeğinde koruma ilkeleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of Çadırcılar Street, which had been situated inside the boundaries of the Grand Bazaar until the 1894 Earthquake and was then decided to be left out of the Bazaar boundaries during post-earthquake rehabilitations, and the transformation of the Hans that can be directly accessed from Çadırcılar Street are discussed; their structural preservation statuses are analyzed and conservation principles are portrayed both in urban and single building scale regarding these analyses. For this purpose, the historical journey of Çadırcılar Street and its Hans are enlightened with the help of archive documents, written sources, old maps and photographs, thus their transformations throughout the time are aimed to be documented; thereafter, each Han is individually analyzed in terms of its spatial characteristics, structural characteristics, construction method and material characteristics. There are six Hans which can be accessed directly from the Çadırcılar Street: Bodrum Han, Ali Paşa Han, Camili (Yüncü) Han, Lütfullah (Paçavracı) Han, Güllekeş (Kelle Kesen) Han and Sarnıçlı Han. Regarding these six Hans, two of them, Güllekeş (Kelle Kesen) Han and Lütfullah (Paçavracı) Han were completely destroyed during the 1894 Earthquake and no particular detail regarding their genuine structure is extant from past to present. In the place of these two Hans, insignificant reinforced concrete buildings were built with the original courtyard scheme.