Ordu ve Giresun illerinde yayılış gösteren Sicyos türlerinin nüklear ribozomal dna its polimorfizmi
Nuclear ribosomal DNA its polymorphism of Sicyos species in Ordu and Giresun
  1. Tez No: 540026
  2. Yazar: BERNA NUR YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOLÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde geniş yayılma alanına sahip Sicyos spp. bahçelerde, boş alanlarda ve yol kenarlarında görülen önemli yabancı ot türlerinden biridir. Bitki sarılıcı ve tırmanıcı yapısı ile bulunduğu ortama kolayca adapte olan ve diğer bitkilerle rekabete girerek onları baskı altına alan istilacı bir türdür. Bu çalışmada Ordu ve Giresun illerinin farklı noktalarından alınan otuz Sicyos spp.'nin populasyon örnekleri ribozomal DNA (rDNA) İnternal Transcribed Spacer (ITS) gen bölgeleri kullanılarak moleküler filogenisi belirlenmiştir. Analizler Neighbour-Joining (NJ), Maximum-Parsimony (MP) ve Maximum-Likelihood (ML) algoritması kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, iki haplotip bulunmuştur. Haplotip-1 ve Haplotip-2'nin sırasıyla S. davilae Rodr.-Arév. & Lira ve S. angulatus L. ile % 100 oranında benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Dokuz örnek ile Haplotip-1 arasında sırasıyla % 68 ve % 74 (NJ/MP) oranında filogenetik ilişki saptanmıştır. Altı örnek ile Haplotip-2 arasında ise sırasıyla % 69, % 80 ve % 70 (NJ/MP/ML) oranında benzerlik bulunmuştur. S. davilae Rodr.-Arév. & Lira ülkemiz florası için yeni bir türdür.
Özet (Çeviri)
Sicyos spp., is one of the important weed species in gardens, empty spaces and roadside in the Eastern Black Sea Region. The plant is an invasive species that is easily adapted to its environment with its clinging and climber structure and which compete with other plants and suppress on them. In this study, population samples of thirty Sicyos spp. collected from different locations of Ordu and Giresun provinces were determined to be genetic diversity by using ribosomal DNA (rDNA) Internal Transcribed Spacer (ITS) gene regions. Analyzes were performed by using Neighbour-Joining (NJ), Maximum-Parsimony (MP) and Maximum-Likelihood (ML) algorithm. According to the results, two haplotypes were found. Haplotype-1 and Haplotype-2 were similar 100% S. davilae Rodr.-Arév. & Lira and S. angulatus L., respectively. A phylogenetic relationship was found 68% and 74% (NJ / MP) between the nine samples and Haplotype-1, respectively. Haplotip-2 was similar to six samples at the rate 69%, 80%, 70% (NJ / MP / ML), respectively for phylogenetic relationship. S. davilae Rodr.-Arév. & Lira is a new species for our country flora.