Hipertansiyon nedeniyle takipli hastalar ile kronik hastalığı olmayan çocukların anksiyete düzeylerinin ve ailelerinin tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the anxiety and parental burnout levels between hypertensive children and children without chronic disease
- Tez No: 540031
- Danışmanlar: PROF. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çocuklarda ve adölesanlarda sık görülen kronik hastalıklardan birisi olan hipertansiyonun depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik komorbiditeleri bulunmaktadır. Kronik hastalığı olan çocuğun bakımındaki güçlükler, hastalara fiziksel ve ruhsal yönden destek olma çabaları ailelerde zaman içinde tükenmişliğe neden olabilmektedir. Çalışmamızda, kliniğimizde hipertansiyon nedeniyle takip edilen hastaların anksiyete düzeyleri ve ebeveynlerindeki tükenmişlik düzeyi saptanarak eşlik eden komorbiditelerin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: 12 yaş ve üzerinde olup Temmuz 2017- Temmuz 2018 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Çocuk Nefroloji Polikliniği'ne hipertansiyon nedeniyle başvuran hastalar çalışma grubu olarak; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran kronik hastalığı olmayan çocuklar kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Çocuklara durumluk anksiyete ölçeği STAI-1, sürekli anksiyete ölçeği STAI-2, Beck anksiyete ölçeği; ebeveynlere ise Maslach tükenmişlik ölçeği uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hypertension is one of the most common chronic diseases of childhood and adolescence and it has psychiatric comorbidities like depression and anxiety disorders. Difficulties of caregiving children who have chronic disease, trying to support them physically and psychologically can make parents burnout. We aimed determining anxiety levels of children who are being treated for hypertension and parental burnout levels of them. Materials and method: Children with hypertension who are being treated in University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital Nephrology polyclinic between July 2017- July 2018 and over 12 years old incorporated into this research as patient population. Children who are over 12 years old, have no chronic disease and apply pediatrics polyclinic in University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital incorporated into this research as control population. Children answered questions in STAI-1, STAI-2 and Beck anxiety inventory. Parents answered questions in Maslach burn out inventory. SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version program was used.