Lumbal vertebra morfometrisinin bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investigation of lumbal vertebrae morphometry bycomputed tomography
  1. Tez No: 540030
  2. Yazar: CEM SAMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL IRMAK SAPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Lumbal bölge vertebraları hareketli olmaları ve gövdenin ağırlığını taşımaları nedeniyle kolaylıkla travmaya maruz kalabilmekte ve cerrahiye ihtiyaç duyulabilmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin katkısıyla lumbal vertebra cerrahisi de giderek artmıştır. Hastaya uygun boyuttaki implantları seçmek ve komplikasyonları önlemek için vertebra cerrahisi öncesi hastaların vertebra anatomisinin ve morfometrisinin bilinmesi oldukça önemlidir. Çalışmamızda, 700 erişkinin abdominal bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Görüntüler değerlendirildiğinde vertebra korpus genişliği, vertebra korpus derinliği, pedikül uzunluğu ve pedikül genişliği değerlerinin L1'den L5'e, disk medius yüksekliği değerlerinin disk 1'den 5'e doğru arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Lumbar region vertebrae can be frequently exposed to trauma and require surgical treatment owing to they are mobile and bear the weight of the body. In recent years, lumbar spine surgery has increased with the contribution of technological developments. It is very important to know vertebral anatomy and morphometry of patients before the surgery in order to decide the most appropriate sized implants for the patients and to prevent complications. In our study, abdominal computed tomography images of 700 adults were evaluated retrospectively. When we evaluated the images, while vertebral body width, vertebral body depth, pedicle length and pedicle width values increased from L1 to L5, disc medius height values increased from disc 1 to 5.