Periferik damar hastalarında koroner arter hastalığı varlığı prediktörleri
Predictors of coronary artery disease in peripheral vascular patients
  1. Tez No: 540038
  2. Yazar: ÖZKAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN MUSTAFA ÜREYEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Periferik Damar Hastalarında Koroner Arter Hastalığı Varlığı Prediktörleri Amaç: Periferik damar hastalarında en önemli mortalite ve morbite nedeni koroner arter hastalığına (KAH) bağlı gelişmektedir. Bu sebeple KAH varlığını saptanmak bu hastalar için çok önemlidir. Çalışmamızda PAH olan hastalarda, eşlik eden KAH prediktörlerinin saptamayı amaçladık. Yöntem: 2011 aralık ve 2018 aralık tarihleri arasında tarihleri arasında S.B.Ü. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aynı seansta PAG ve KAG yapılmış, 18 yaş ve üzeri yetişkin 279 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi ve değerlendirmeye alındı. Bulgular: Periferik angiyografide ciddi darlığı olan hastalar, koroner arterlerinde kritik darlık ve non-kritik darlık olmak üzere iki grupta ayrıldı. Koroner arterlerinde kritik darlık olan hasta sayısı 168 (%60,2), non-kritik darlık olan hasta sayısı 111(%39,8) idi. Kritik darlık olan grupta diyabetes mellitus (n=89, p=0,001), hiperlipidemi (n=79, p=0,001), sigara (n=65, p=0,037) anlamlı derecede daha sık idi. Ayrıca PAH baskın bir şekilde erkek cinsiyet baskınlığı mevcuttur. 279 hastanın 247' si erkekdi. Laboratuvar ve ekokardiyografi (EKO) verileri istatistiksel olarak incelendiğinde hemoglobin, hematokrit, glikolize hemoglobin (HbA1c), glukoz, nötrofil/platelet oranı , ejeksiyon fraksiyonu (EF) ile koroner arterdeki kritik darlık arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Predictors of Coronary Artery Disease in Peripheral Vascular Patients Aim: The most important cause of mortality and morbidity in peripheral vascular disease is due to coronary artery disease (CAD). Therefore, the presence of CAD is very important for these patients. In our study, we aimed to determine the predictors of CAD. Method: Patients with severe stenosis in peripheral angiography were divided into two groups as critical stenosis and non-critical stenosis in the coronary artery. The number of patients with critical stenosis was 168 (60.2%) and the number of patients with non-critical stenosis was 111 (39.8%). In the critical stricture group, diabetes mellitus (n = 89, p = 0.001), hyperlipidemia (n = 79, p = 0.001), smoking (n = 65, p = 0.037) were significantly higher. In addition, both groups have clearly male gender dominance. Of 279 patients, 247 were male. When laboratory and echocardiography (ECO) data were analyzed statistically, a significant relationship was found between hemoglobin, hematocrit, HbA1c, glucose, NLR, ejection fraction (EF) and critical stenosis in coronary artery.