Postoperatif nihai tanısı endometrioid tip grade 1 endometrial karsinom ile endometrial intraepitelial neoplazi veya kompleks atipili hiperplazi olanlarda preoperatif nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, platelet dağılım genişliği değerlerinin karşılaştırılması
Postoperative final diagnosis of endometrioid type grade 1 endometrial carcinoma and endometrial intraepithelial neoplasia or complex atypia hyperplasia preoperative neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphoid ratio, platelet distribution width comparison of values
  1. Tez No: 540039
  2. Yazar: SEVGİ SELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANER TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Endometrium kanseri, gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Endometrial hiperplazi, endometrium kanseri için bir öncü lezyondur. Ek olarak endometrial intraepiteliyal neoplazi/kompleks atipili hiperplazide (EİN/KAH) eşlik eden kanser olma ihtimali ise %25-65'dir. Endometrium kanserinde genetik mutasyonlara bağlı gelişen tümörogenezis sürecinde oluşan mikroçevre inflamatuar süreci başlatmaktadır. Bu çalışmada endometrial kanserlerde ve prekanseröz lezyonlardaki inflamatuar süreci değerlendirmek amacıyla EİN/KAH olanlarla endometrioid grade 1 olanlarda sistemik inflamatuar belirteçler olan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) ve platelet dağılım genişliğini (platelet distribution width; PDW) değerleri arasındaki farklılığı inceledik ve inflamatuar belirteçlerin kanseri predikte etme açısından etkinliğini değerlendirdik. Materyal metot: Ocak 2005-Eylül 2018 tarihleri arasında hastanemiz Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Kliniği'nde, preoperatif ve postoperatif patoloji raporları göz önüne alınarak nihai tanısı EİN/KAH ve endometrioid tip grade 1 endometrial kanseri olan toplam 372 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma grubunu oluşturan 372 hastanın nihai tanısı 229'unda endometrioid tip grade 1 endometrial kanser ve 143'ünde EİN/KAH'tı. Bulgular: Univariate analiz sonucunda ileri yaşın ve PDW ile PLO değerlerindeki azalmanın kanseri predikte ettiği saptandı. ROC analizine göre; eğri altında kalan alanın (Area Under Curve ,AUC) değerinin endometrioid grade 1 endometrial kanseri tanımlamada PDW ve PLO için istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.001, p=0.005, sırasıyla). Ek olarak, PDW değerlerinin PLO değerlerine göre tanısal ön görüsünün az da olsa daha iyi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Endometrial cancer is the most common gynecological cancer in developing countries. Endometrial hyperplasia is a precursor lesion for endometrial cancer. In addition, patients with endometrial intraepitelial neoplasia (EIN)/complex atypia hyperplasia (CAH) have a risk of concomitant endometrial cancer at 25-65%. In the endometrial carcinoma, the microenvironment initiates the inflammatory process caused by genetic mutations. In this study, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and platelet distribution width (PDW) values in patients with EIN/CAH and endometrioid grade 1 was used for evaluating the inflammatory process in endometrial cancers and precancerous lesions. Material and Methods: Between January 2005 and September 2018, a total of 372 patients which were treated in our Gynecologic Oncology Surgery Clinics with EIN/CAH and endometrioid type grade 1 endometrial cancer were included in the study. The final diagnosis of the 372 patients in the study group was endometrioid type grade 1 endometrial cahncer in 229 patients and EIN/CAH in 143 patients. Results: Univariate analysis revealed that advanced age and PDW and PLO predicted cancer. According to ROC analysis; area under curve (AUC) was found to be statistically significant for PDW and PLO (p = 0.001, p = 0.005, respectively). It was observed that the diagnostic prediction of PDW was better than PLO.